Türkmenistan’ın En Büyük Polimeks İmzalı Havalimanı…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Türkmenistan’ın başkenti olan Aşkabat’ta yeni bir havalimanı var. İhtişamlı havalimanı bir Türk şirketi olan Polimeks tarafından inşa edildi. Başkent Aşkabat’ta bulunan bu havalimanı için 2 milyar 253 milyon dolar harcandığı söyleniyor. Türkmenistan’ın en büyük havalimanını, Türkmenistan Devlet Başkanı olan Gurbanguli Berdimuhamedov açtı.

  Aşkabat havalimanı 14 bin metrekare alana kuruldu. Oldukça geniş bir alana sahip olan havalimanı saatte bin 600 yolcuya hizmet verebiliyor. Tasarlanan orjinal görüntüsünün bir şahini anımsattığı görülüyor. Türkmenistan’ın en büyük havalimanında iç hat, CIP, dış hat seferleri yapılabilecek. Açılış töreninde Devlet Başkanı Berdimuhamedov kısa bir konuşma yaparak Aşkabat Havalimanı hakkında bilgiler verdi.

  Yapılan açılış töreninde Türkmenistan hava yollarının almış olduğu kıtalar arasında uçuş yapabilen Boeing 777-200LR tipi bir uçak da ilk defa yeni Aşkabat havaalanına inişini gerçekleştirdi.

  Aşkabat Uluslararası Havaalanı inşaatının projesini yurtdışında iş yapmakta olan Türk Müteahhitlik firmaları aldı. Türk firmaları aldıkları bu iş için tek kalemde alınan en büyük iş tanımlamasını kullanıyor. Proje değeri ise 2 milyar 253 milyon dolar olduğu biliniyor. Yeni havalimanı

  Türkmenistan’ın milli değerlerinden ve sembollerinden ilham alınarak tasarlanmış. Proje inşası 2013 yılının Ocak ayında başladı. Şu anda ilk etabı tamamlanan havalimanı diğer etabı tamamlanıncaya kadar hizmet vermeyi sürdürecek.

  2 etap halinde tamamlanacak olan Aşkabat Havaalanı tam anlamı ile 2016 yılında tamamlanması bekleniyor. Yeni havaalanı, yaklaşık olarak 350.000 m² kapalı alan kapasitesiyle 1 yılda 14 milyon kadar yolcuyu ağırlayabilecek.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir