Türkiye’nin En Fazla Ziyaret Edilen Mağarası

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Tokat’ın Pazar ilçesi Ballıca köyü sınırları içerisinde bulunan ve sarkıtlarıyla dikkat çeken Ballıca Mağarası’nı bu yıl yaklaşık 65 bin kişi ziyaret etti.

  Tokat’a 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyü sınırları içinde yer alan mağara, ziyaretçi akınına uğruyor. 1085 rakımındaki mağara, 680 metre uzunluk ve 95 metre yüksekliğine sahip ziyarete açık 8 salondan oluşuyor. 1980’li yıllarda keşfedilerek 1996’da ziyarete açılan mağara ender rastlanan soğan sarkıtları ve mağara içi oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Tokat turizmi açısından büyük önem taşıyan mağaranın ziyaretçi sayısı ise her geçen yıl artıyor. 2013 yılının Kasım ayına kadar mağarayı yaklaşık 65 bin kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

  “Dünyadaki Ender Mağaralardan Biri”

  Pazar Kaymakamı Sinan Başak, ilçenin ayrı bir doğal güzelliği bulunduğunu belirterek “Ballıca mağarası ilçemize 8 kilometre uzaklıkta. Gerçekten dünyada en güzel mağaralardan bir tanesi. Hemen hemen dünyada bulunan mağaradaki bütün oluşumları hepsini tek bir mağarada bulunduran ender mağaralardan bir tanesi. Özellikle soğan sarkıtlar dünyada üç tane mağarada bulunuyor, bunlardan bir tanesi de Ballıca mağarası. Ballıca mağarası ismini bal renginde olan sütun sarkıt ve dikitlerden alıyor.” dedi.

  Mağarayı yılda 65-70 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Kaymakam Başak, şöyle konuştu: “Tanıtımı yapıldıkça bu sayının artacağına inanıyorum. Çünkü mağaramız gerçekten çok güzel. Ben çok fazla mağara gezdim, buranın kaymakamı olduğum için söylemiyorum ama gerçekten Ballıca mağarası gibisine şimdiye kadar rastlamadım.”

  Hedef Yılda 500 Bin Ziyaretçi

  Ballıca mağarasının işletmecisi Hacı Bahçeçi, mağaranın 3.4 milyon yıl önce oluştuğunun belirlendiğini belirterek, kente gelenlerin mutlaka Ballıca mağarasını ziyaret ettiğini söyledi. Bahçeçi, “Bu yıl şu ana kadar 60-65 bin ziyaretçiye ulaştık. Geçen yıllara göre yüzde 60-70 artış söz konusu. Gittikçe gelişen bir potansiyeli var. Hedefimiz yılda 500 bin ziyaretçiye ulaşmak.” diye konuştu.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir