Türkiye’nin Edebiyat Konseptli İlk Oteli

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  3CF_mini-fuar-hotel-resepsiyon-odalar

  Bir otel düşünün. Koridorlarında yürürken bir sürü tanıdık yüz sizi izliyor. Sadece yüzleri görmekle de kalmıyorsunuz, bazı sesler de duyuyorsunuz içinizi okşayan. Mesela Nazım sesleniyor ardınızdan “Bulut mu olsam, gemi mi yoksa? yosun mu yoksa?” diye. Peşisıra Sabahattin Ali konuşuyor: “Bir ruh, ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden, meydana çıkıyordu. Biz o zaman sahiden yaşamaya, ruhumuzla yaşamaya başlıyorduk” diyor gözlerinizin içine bakarak. Buket Uzuner ile Uyumsuz Defne Kaman’ı arıyor, Nazlı Eray ile pencereden bakıyor, “Farklı Rüyalar Sokağı’nı görüyorsunuz. Yaşar Kemal de orada, Ayşe Kulin hatta Hakan Günday da. Dahası çok. Çünkü bu otelde herkesin muhakkak sevdiği bir yazar ile göz teması kurmanız mümkün..

  EDEBİYAT KONSEPTLİ 
  İzmir’in genç yazarlarından Gülşah Elikbank’ın oteli “Mini Otel” işte tam böyle bir yer.

  Türkiye’nin edebiyat konseptli tek oteli. Adı gibi mini bir otel. Ama içindeki derinlik öyle büyük ki. Turizmci eşinin desteği ile bu işe soyunan Elikbank’ın bu ilginç otelinin 15 odasında Türk edebiyatının 15 önemli ismine yer verilmiş.

  Nazım Hikmet, Ahmet Ümit, Oya Baydar, Rıfat Ilgaz, Ayşe Kulin, Hakan Günday, Buket Uzuner, Sevgi Soysal, İnci Aral, Nazlı Eray, Yaşar Kemal, Doğan Hızlan, Tanpınar, Sabahattin Ali ve Leyla Erbil bu otelin evsahibisi.

  Gülşah Elikbank bu yazarları seçme nedeni olarak, “Elbette bir yazar olarak benim ilk 15 favori yazarım aynı zamanda ama yazarların herhangi bir dile çevrilmiş eseri olanlar arasından seçilmesine de gayret ettik. Sonuçta epey yabancı misafirimiz de var” diyor.Hotel’in web sitesini ziyaret edip daha fazla görsele de ulaşabilirsiniz..

  Bu yazı ilginizi çektiyse şunlara da göz atabilirsiniz..

  Eskiz Yapma Fantezisi Üzerine Notlar..

  Mimari Proje Sunum Paftası Nasıl Hazırlanır?

  Minimalist Mimarinin Ticari Oyuncakları: ”mikro evler”

  Mağaza Tasarımı – Feyza Akder

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya