Türkiye’nin 9 Sessiz Şehrinden Biri Seçildi, Nazar Değdi!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Uluslararası Belediyeler Birliği’nin Türkiye’de belirlediği 9 “sessiz şehir”den (cittaslow) biri olan Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesindeki tepeye 5 katlı bir otel yapıldığı ortaya çıktı.

  indirHürriyet yazarı Yalçın Bayer, kendisine otel inşaatının fotoğrafını çeken Mali Müşavir Recep Pehlivanlar’ın yazdığı “Burası dünyanın 192, Türkiye’nin 9 sessiz şehrinden (cittaslow) biri olan cennet Halfeti… Resimde görülen kazulet ise söylenilene göre AKP’ye yakın Diyarbakırlı bir işadamının yapmaya başladığı otel… Halk şikâyet etmeye korkuyor. “Haklıyken haksız duruma düşmek istemiyoruz. Korumalardan dayak yemek istemiyoruz” diye ses de çıkaramıyorlar. Ama göz göre göre de canım Halfeti elden gitti gidecek” notunu paylaştı.

  Yalçın Bayer’in Hürriyet gazetesinin bugünkü (19 Aralık 2014) nüshasında yayımlanan, “Halfeti’ye nasıl kıydınız” başlıklı yazısı şöyle:

  ‘Halfeti’ye nasıl kıydınız’

  İstanbul’dan Mali Müşavir Recep Pehlivanlar, bu fotoğrafı çekmiş ve altına da şunları yazmış:

  “2011 yılında çıktığımız GAP turu dönüşü sırasında Diyarbakır’daki tarihi Hasan Paşa Hanı’nda karşılaşmış ve güneydoğu ile ilgili ayaküstü sohbet etmiştik. Bir kez daha gittim o güzelim yerleri görmek için. Bu kez ise fotoğraftaki rezaleti gördüm. Burası dünyanın 192, Türkiye’nin 9 sessiz şehrinden (cittaslow) biri olan cennet Halfeti… Resimde görülen kazulet ise söylenilene göre AKP’ye yakın Diyarbakırlı bir işadamının yapmaya başladığı otel… Halk şikâyet etmeye korkuyor. “Haklıyken haksız duruma düşmek istemiyoruz. Korumalardan dayak yemek istemiyoruz” diye ses de çıkaramıyorlar. Ama göz göre göre de canım Halfeti elden gitti gidecek. Fotoğraf 7 Aralık 2014’te tarafımdan çekildi. Yazık, hem tarihi-doğal örtüsü mahvoluyor hem de Halfeti’nin kişiliği…

  Üç kuruş rant için her yeri mahvediyorlar. Umarım aklıselim kazanır da bu hatadan dönüş yaparlar. Sizlerin ilgi ve alakasını bekliyor.” Türk ve Kürt, insan nasıl kıyar bu doğal güzelliğe… Orada Ilısu Barajı nedeniyle yıllardır tepki gösterenlerin niye hiç sesi çıkmaz!

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir