Türkiye’de Bir İlk: Ekolojik Çocuk Yuvası!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İstanbul Türkiye’de bir ilk olan ekolojik çocuk yuvasına sonunda kavuşuyor. Bahriye Üçok adı verilen çocuk yuvası Dilekci Architects tarafından tasarlanmış. Açılışı ise 15 Ekim 2016 Tarihinde yapılacak.

  İstanbul Kadıköy Belediyesi tarafından Sahrayıcedit Mahallesi’nde yaptırılmış olan Bahriye Üçok Çocuk Yuvasının en büyük özelliği Türkiye’de bir ilk olması ve ekolojik bir çocuk yuvası olarak adının geçmesi. Çünkü, inşaatından tutun da iç tefrişatına, enerjisine ve su gibi temel altyapısına kadar tümüyle çevreci bir düşünce ile tasarlanıp yapıldı. Bahriye Üçok Çocuk Yuvasının tüm aydınlatma ile ısınma işleri güneş panelleri ile sağlanıyor.

  Ayrıca yuvada kullanılan tüm eğitim araç gereçleri ve kullanılacak materyaller de doğal ürünlerden tercih edilmiş. Tüm bunların yanında çocuk yuvasında yağmurlu havalarda yağmur suyu biriktirilip bahçedeki bitkileri ve çiçekleri sulamada ve bina içindeki tuvaletlerde de kullanılacak.

  İstanbul Kadıköy Belediyesi yeşil yuva projesi ile her yönüyle çocuklar için sağlıklı öğrenim ve öğretim mekânları amaçlarken, bunun yanında enerji tasarrufu ve uygulamalı çalışmaları ile ve doğa dostu eğitimi amaçlıyor. Bahriye Üçok Çocuk Yuvasında 110 çocuk eğitim alabilecek. Bina içinde ortalama olarak 25 -30 m2’lik 5 tane sınıf bulunuyor.

  Yuva 1208 m² kapalı ve 1633 m² açık alandan oluşmakta. Türkiye’de bir ilk olan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası’nın bahçe kısmıda çocukların hem ince motor becerilerinin hem de kaba motor gelişimlerine uygun olarak tasarlanmış.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya