Türk İnşaat Firmaları’nın Yeni Hedefi İran [kısa kısa]

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İnşaat sektörü ambargonun kaldırılmasıyla birlikte İran pazarına girmeye hazırlanıyor Arap Baharı ve Rusya krizi ile ortaya çıkan ekonomik olumsuzlukların izleri böylece silinmiş olacak.

  Son 4 yılda Arap pazarındaki kaybı Orta Asya ülkelerindeki yatırımlarını yüzde 50 oranında artırarak gidermeye çalışan Türk inşaat sektörü, yeni pazar arayışını sürdürüyor. Türk müteahhitlik sektörü İran’da Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yürütülen nükleer görüşmelerin olumlu sonuçlanmasının ardından, yeni bir pazarın kapılarını aralamaya hazırlanıyor.

  İRAN İYİ BİR PAZAR

  Ankara’da faaliyet gösteren ve inşaat sektörünün en önemli aktörlerinden olan Şahika Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Altuntaş, sektörün BM adına süreci izleyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) yürüttüğü çalışmaları ilgiyle izlediğini kaydetti. Altuntaş, başta Libya ve Irak olmak üzere Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki yatırım imkanı daralan Türk müteahhitlik sektörü için 36 yıl süren ağır bir ambargodan çıkan İran pazarının büyük bir açılım olacağını, Arap Baharı ile ortaya çıkan ekonomik olumsuzlukların izlerinin de bu şekilde silineceğini söyledi. 

  Yurt dışında yatırım yapan müteahhitlik firmalarımızın özellikle Libya ve Irak’ta çok kan kaybettiği sırada karşılarına hiç beklenmeyen bir dönemde İran fırsatının çıktığını vurgulayan Altuntaş, “Türk müteahhitlik firmaları ağır ambargodan çıkan İran’ı yeniden inşa edebilir. Müteahhitlik firmalarımız, petrokimya tesisleri, konut, yol, köprü, tünel, demiryolu, enerji santrali, iş merkezleri, havaalanı ve sulama kanalları başta olmak üzere hemen her projeyi yapabilecek bilgi birikimine sahip” dedi. Türk müteahhitleri geçen yıl 40 ülkede faaliyet gösterdi. Şirketlerin en çok iş yaptığı bölgeler, yüzde 47 ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Rusya’nın aralarında yer aldığı ‘Bağımsız Devletler Topluluğu’ ülkeleri oldu. Bunları yüzde 26 ile Orta Doğu, yüzde 18 ile Afrika izledi.

  300 MİLYAR DOLARLIK GELİR

  Avrupa ve Amerika ülkelerinin payı ise yüzde 6 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 6’sını oluşturan ve 2 milyona yakın kişiye istihdam sağlayan Türk inşaat sektörü, son 40 yılda 104 ülkede 7 bin 684 projeyi tamamladı. Yurt dışında yol, köprü, tünel, demiryolu, konut, enerji santrali, iş merkezleri, havaalanı ve sulama gibi nitelikli projelerde yer alan Türk müteahhitlik firmaları 300 milyar dolarlık bir gelir sağladı.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya