Türk Araba Tasarımcısı’na Mercedes’ten Değişiklik Vizesi

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Erbakan Malkoç, Mercedes Daimler AG’nin van tipi araçlarda dünyada araç dönüşümü yapabilecek tek yetkili “vanpartner”ı olmayı başardı.

  Erbakan Malkoç ve şirketi Dizayn VIP’in adını iş dünyası yakından tanır. Abdülkadir Konukoğlu’ndan Ömer Sabancı’ya, Fuat Tosyalı’dan Vahap Küçük’e kadar birçok işadamının araçlarının iç tasarımının Malkoç ve ekibi tarafından yapıldığını biliyoruz. Erbakan Malkoç’un işini özetle, “kişiye özel lüks oto iç tasarımı” olarak tanımlayabiliriz.

  Otomobil tamirci çırağı olarak başladığı iş hayatını patron olarak sürdüren Malkoç’un tesisleri Avcılar’da 10 bin metrekare kapalı alan üzerinde kurulu. 110 kişilik ekibi olan Dizayn VİP Mercedes’ten BMW otomobillerine, yatlardan jetlere her türlü aracın iç dizaynını kişiye özel yapıyor. Ancak işlerinin ağırlığı kara araçları. Malkoç özellikle van tipi dediğimiz araçlar üzerinde çalışıyor. Bunlar içinde Mercedes Vito, Viano, Spinter gibi minivan ve panelvan araçlar büyük payı alıyor. Bu araçların kasası dışında her şeyini değiştirip daha lüks hale getiren şirket yılda yaklaşık 300 aracın dönüşümünü yapıyor. Ancak Mercedes, yetkili servisler dışında araca el sürülürse bu araçları garanti dışında bırakarak, bu konuya ‘onay’ vermediğini bugüne kadar göstermişti.

  Malkoç, son 2.5 yıldır Mercedes’in ana şirketi Almanya’daki Mercedes Daimler AG’ye kendilerinin Mercedes araçlara değer kattığını anlatmaya çalışıyordu. Arkadaşımız Rahime Baş Uçar’ın öğrendiğine göre, Malkoç nihayet Mercedes’i ikna etmiş ve Mercedes Daimler AG’nin van tipi araçlarda dünyada araç dönüşümü yapabilecek tek yetkili “vanpartner”ı olmayı başarmış. Bu konudaki yetki 20 gün önce Mercedes’in portal’ında duyurulmuş. Dizayn Tasarım şimdi “deklarasyon belgesi”nin kendilerine ulaşmasını bekliyormuş.

  Konu ile ilgili aradığımız Erbakan Malkoç gelinen noktadan oldukça heyecanlı ve gururluydu. Anlattığına göre, 2.5 yıl önce başlayan girişimleri sonunda Almanya’dan gelen mühendisler Malkoç ve ekibinin yaptığı çalışmaları incelemişler ve “Mercedes’in ISO kalite standartlarına göre yolunuzu çizin” mesajı vermişler. Daha sonra yapılan çalışmaları test etmişler ve sonunda yetki alma hakkı kazanmışlar. Malkoç, “Mercedes otomobilleri üzerinde dönüşüm hakkını aldık. Çok fazla çaba sarf ettik. Bu Türkiye’nin başarısı” diyor. Mercedes’in van tipi araçları 70 ile 200 bin TL arasında satılıyor. Malkoç ve ekibinin yaptığı dönüşümler bir ila dokuz ay arasında sürüyor. Bu dönüşümlerin bedeli de 15 bin euro’dan başlıyor, 300 bin euro’ya kadar çıkıyor. Büyük bir işadamı ofisinde olması gereken her şey bu araçlarda sağlanıyor. Bu arada Malkoç’un tasarladığı araçların yurtdışına ihraç hakkı da var. En son Japonya’daki bir müşteri için otomobil tasarımı yaptığını belirtelim.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya