Turgut Cansever, Bursa’da Anıldı

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Bünyada “Ağa Han Mimarlık Ödülü”nü 3 kez kazanan ve “Bilge Mimar” olarak anılan Turgut Cansever, Bursa’da düzenlenen panelle anıldı.

  Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile Mühendis ve Mimarlar Grubu (MMG) Bursa Şubesi tarafından “Bilge Mimar Turgut Cansever’i Anmak ve Anlamak Paneli” düzenlendi.

  Araştırmacı-yazar Beşir Ayvazoğlu, 2009’da hayatını kaybeden Türkiye’nin en önemli mimarlarından Cansever’in sadece ünlü bir mimar olmadığını, aynı zamanda bir tefekkür adamı olduğunu ifade etti.

  Turgut Cansever’in kızı mimar Emine Öğün Cansever ise babası ile ilgili anılarını paylaşarak, “Her türlü desinatörlük hizmetini yaptık, vefatına kadar da bu şekilde çalıştık. Hiçbir zaman kendimize ‘mimar’ demedik, hep arka planda olduk ve bundan da açıkçası büyük bir zevk aldık. Babam ne pahasına olursa olsun inanmadığı hiçbir proje içerisinde yer almadı. Yeri geldi ciddi anlamda aç kaldık, fakat babam inandığı değerlerden vazgeçmedi” şeklinde konuştu.

  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim üyesi Yüksek Mimar Şimşek Deniz de panelde Turgut Cansever ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardı.

  Panele, UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile MMG kurucu üyesi ve Denetleme Kurulu üyesi mimar ve şehir plancısı Mehmet Osmanoğlu da katıldı.

  Dünyada "Ağa Han Mimarlık Ödülü"nü 3 kez kazanan ve "Bilge Mimar" olarak anılan Turgut Cansever, Bursa'da düzenlenen panelle anıldı. Panelin açılışında UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay konuştu.

  Dünyada “Ağa Han Mimarlık Ödülü”nü 3 kez kazanan ve “Bilge Mimar” olarak anılan Turgut Cansever, Bursa’da düzenlenen panelle anıldı. Panelin açılışında UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay konuştu.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir