Tuileries Bahçesi

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tuileries Bahçesi Paris’in en tanınmış yeşil alanlarından birini oluşturuyor . Louvre Sarayı-Müzesi ile Concorde meydanı arasında yer alan geniş yeşil alan Parislilerin özellikle hafta sonu tercih ettikleri dinlenme yerini oluştururlar.

  İtalyan asıllı Kraliçe Mary Dominitisi tarafından 17.yy yaptırılmıştır. İtalya’dan Floransa’dan gelen kraliçe yeşili sevdiğiden dolayı Kiremitçiler Bahçesi gibi Paris’in Güneyinde Lüksemburg Bahçesini ve  kendisi için saray yaptırmış.

  Kiremitçiler Bahçesi olarak adlandırılmasının nedeni, bu parkın inşasından önce bu bölgede Paris’in en büyük kiremit imalathanelerinin ve depolarının bulunmasından dolayıdır.

  Yürüme aksının sağında solunda buluna yeşillikler ve bunların arasında dinlenme mekanları, kafeteryalar mevcut bulunur.

  Paris’in diğer parklarıyla karşılaştırıldığında Kiremitçiler Bahçesi daha az yeşil olur.

  Kiremitçiler Bahçesi Louvre Sarayı- Concorde Meydanı-Şanzelize Bulvarı-Zafer Takı aksında, sarayın önünde yer almaktadır. Çok geniş bir görüş açısı ve bu önemli aks parktan izlenmektedir.

  Bu bahçenin tarihi de önemli olaylara tanıklık yapmış. Fransız Devrimi zamnında VI Loui ve Marie Antoinette’nin tutuklanmaları Louvre Sarayı’ında bu bahçede olmuş. Yine 1893 Paris Komünü ateşi bu bahçede yakılmış.

  Havuzlar ve etrafında dinlenen Parisliler ve turistler bulunuyor fotoğrafta.

  Bu yeşil alanlar içerisinde yontular…

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya