Tuğlalı Binaları Unutturacak Tasarım…

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  1907 senesinde sanat, endüstri ve zanaatın bir araya gelip sanayinin mükemmelleştirmek için, 12 mimar ile sanatçı tarafından Münih’te kurulmuş olan Werkbund Birliği, 23-25 Eylül’de yapılmış olan Alman Werkbund Günü etkinliği içinde, Berlin’deki Charlottenburg’de eski sanayi olan yeni konut bölgesi düşünülerek kentsel dönüşüm için planlarını açıkladı.

  ‘WerkBundStadt’ adlı projesi Spree Nehrinin yakınlarında olan 29 bin metrekareye sahip eski bir petrol tankı sahası içine inşa edilecek.

  2015 yılından beri Ingenhoven mimarlık ile 32 tane diğer mimari firmalar, bu bölgenin sürdürülebilirlik ve yeşil tasarım ilkeleri doğrultusunda ortaklaşa bir proje geliştiriyorlar. Ingenhoven mimarlık bu bölge için ‘yoğun, sosyal ve işlevsel karma şehir’ tanımlaması yapıyor. Bölge için 33 tane mimari firma, en az bir proje olacak şekilde tasarım yapacak. Böylece WerkBundStadt’ta farklı büyüklükte ve farklı yaşam tarzlarına uygun olarak 1100 tane konuttan oluşacak.

  Ingenhoven, yaptığı tasarımına cephe boyunca her kata kat bahçeleri ekleyip, görüntüyü oldukça değiştirmiş olacak. Eski şehir alanlarında görmeye alıştığımız tuğladan duvarı yeniden düzenliyor. Yeni tasarım binaları çevre dostu, oldukça ekonomik, karma kullanımlı ve sürdürülebilir binalar haline getirirken, gelecekte ki prefabrik yapı tasarımları açısından ilham verici olacağı düşünülüyor. Bu binanın tüm değişiklikleri de bu sayede kolaylıkla yapılabilecek.

  Tuğla alanları arasına yerleştirilmiş olan yeşil balkonlar, yeşil teraslar ve bahçeler korumalı açık alanlar oluşturuyorlar. Yapı gerektiğinde geri dönüştürülebilir bir şekilde prefabrik modüllerden inşa edilmiş.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir