Tropikal Ev, Hammer Müzesi

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tropikal bir ev benzeri prefabrik metal ev Hammer Müzesi olacak şekilde 2005 Ekim ve Kasım aylarında düzenlenmişti.

  Hammer yerleşmesinde 20×20 foot luk alanda evin konstrüksiyonu biçimlenmiştir, evin etrafını bütünüyle veranda sarmış, müze 266×33 feet lik strüktürle yaratılmış.Yapı; Brazzaville’de orijinalde 460 foot karelik verandanın yarısından fazlasına kurulmuş olur. Bu şekil içerisinde odalar, banyo, mutfak bölüm konulmamıştır , yapının parlak bir nokta olarak tasarlanması yoluna gitmiştir.

  Tropikal evi 1949′da bir prototip olarak tasarlayıp Prouve, maliyetsiz, kolayca toplanabilen ve Fransız Afrika’sında taşınabilen bir ev düşünmüştür.Prouve’un Fransa fabrika şartlarındaki üretimiyle 1951′de iki ev birleştirildi ve çözülerek bir kargo uçağıyla Afrika’ya taşınmıştır.Bu iki ev Kongo’nun Brazzaville’sının merkezinde neredeyse elli yıldır dimdik duruyor.

  Tropikal Evler 1999′da tekrar sökülerek gemiyle Fransa’ya restore edilmek üzere taşınmıştır.

  Kongo’da 1990′da sona erecek Halk Savaşı iki Tropikal Evin götürlmesinin işaretini vermiştir. Paris ve Brazzaville arasında birbiriyle uyumlu ekipler gönderilmiştir. 2001′de parçaların Fransa’ya taşınması tamamlanmıştır.

  Restorasyonu birlikte tamamlanan evler gemiyle tekrar kurulacağı yere götürülmek üstüne sökülmüş.

  Evler birer metrelik ızgara sistem üstüne kondu. Hiç bir parça 13 feet den daha uzun değildir ve büyük makinelerle karşılaştırıldığında 220 poundluk ağırlık geçilmedi, iki kişinin taşıyabileceği ağırlık geçilmemiştir.

  Sonuçta tropikal havalandırma ile ve bol ışığı sağlayan kabuk yapılmıştır, direk güneş ışığını kıran panelli sistemle görüntü tamamlanmıştır.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya