Toprağı Tanıtan Çiftlik Okulu…

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yeni yetişecek olan neslin toprağın önemini kavraması ve toprağa bağlılığı öğrenmeleri için bir çok proje tasarlanmakta. Çünkü bu konu kentsel yaşamın giderek yaygınlaşması esnasında günden güne daha da büyük önem kazanmakta. Yeni nesil yediğimiz besinlerin pek çoğunun topraktan bize geldiğini ne kadar küçük yaşta kavrayabilirse o kadar da doğaya saygılı olacakları düşünülüyor.

  Çocuklar tohum ekerek, çapalayarak, bitkileri sulayıp, toprak ile uğraşacak böylece hem bu onlara oyun gibi gelecek, hem de oyun oynarken neler yapmaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini yaşayarak öğrenecekler. İşte bu fikirden yola çıkılarak, proje tasarısı Natoma Architects’den olan Stanley Saitowitz’e ait, San Fransisco’da bulunan bir alana çiftçilik üzerine sırf çocuklar için bir okul inşa ediliyor. Bina alçak ve yayvan olarak tasarlanmış. Etrafında olan yerleşim alanın dokusunu bozmuyor. Çatısı ve giriş kısmı tamamen bitki ile kaplı olarak dizayn edilmiş. Bu da onu yaşayan bir bina haline getiriyor.

  Genel olarak bakıldığında bina sanki ormanlık olan bir alan hissi uyandırıyor. Bu o bölgenin havasının da temizlenmesine yardımcı oluyor.
  Binadaki her sınıfın yanına sınıfa ait olan bir avlu konumlandırılmış.

  Tasarlanan bu okul projesinde sınıflar dışında çocukların toprağı tanıyacağı ve ilgilenecekleri bahçeler bulunuyor. Binada bolca cam kullanılmış. Böylece sağlıklı ve aydınlık bir ortam oluşturulmuş. Hafta sonları binanın ana giriş kısmında kültürel etkinlikler için bir buluşma noktası oluşturulmuş.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya