Tokyo Olimpiyat Stadyumu’nda Telif Hakkı Sorunu

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Büyük tartışmalara neden olan Tokyo Olimpiyat Stadyumu Projesi bu defa telif hakkı problemi nedeniyle yeniden gündeme geldi.Olimpiyat organizatörleri Zaha Hadid Architects için stadyumun yeni projesi hakkında yorum sınırlaması ve telif haklarından vazgeçmesi talebinde bulundu.

  ZHA‘nın bu talebi reddetmesi Mimarlık dünyası’nda gündemin zirvesine oturdu.JSC revize edilmiş sözleşmenin imzalanmaması halinde halihazırda gecikmiş olan final ödemesini yapmayı reddediyor.

  The Telegraph‘ın haberine göre Zaha Hadid Architects, 2020 Olimpiyatları ile ilgilenen Japon Bakan Toshiaki Endo‘ya bir mektup göndererek tasarımlarının kötüye kullanılacağına ve kamu nezdinde yaşadıkları itibar kaybına dair endişelerini dile getirmiş ancak bir cevap alamamıştı.

  Zaha Hadid Architects mektupta ayrıca ” Düştüğümüz durumdan memnun olanların, sessiz kalmamızı istediklerini biliyoruz ancak bu konu düzeltilmedikçe bize bu kadar zarar veren bir projeyi ve süreci desteklemeyeceğiz.” diyor. Tasarım ofisinin hukuk danışmanları aracılığıyla, sorun çözülmediği halde yasal işlem başlatmaları bekleniyor.

  JSA (Japon Spor Konseyi)’da  konuyla ilgili yeni adımlar atması bekleniyor.

  Konuyla ilgili yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir