TOKİ’nin Yaptığı Konutlarla 7 Şehir Kuruluyor

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  81 ilde 3 bin 116 şantiyesi bulunan ve yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bugüne kadar yaklaşık 18.3 milyar liralık yatırıma imza attı. Bölgede toplamda 136 bin 771 konut inşaatına başladıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Doğu’da 700 bin ailenin ikâmet edeceği ve 100 bin nüfuslu 7 şehir büyüklüğünde konut ürettik. Üretmeye de devam ediyoruz” dedi. Başkan Turan ile TOKİ’nin yatırımlarını konuştuk. 

  Yeni dönemde geliştirdiğiniz üretim disiplinleri nelerdir? 

  2014’ün ilk yarısında yeni üretim disiplinleri ve üretim modelleri hayata geçirmeye başladık. Toplumsal beklenti ve duyarlılıklara saygılı şehirler inşa etme kararlılığımızı vurguladık. Bu doğrultuda yatay mimari, yöresel mimari, semt kültürünü barındıran mahalle konsepti ve kalite unsurlarını temel hareket noktalarımız olarak belirledik. Artık üreticilerimiz de TOKİ’nin kalitede yeni bir safhada olduğunu çok iyi biliyor, bu temel parametre ışığında bizimle işbirliğine girebiliyorlar. TOKİ olarak, genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçiriyoruz. Kuşkusuz metropoller gibi istisnai bölgeler vardır, ama şunu özellikle vurguluyoruz, şehirlerdeki en yüksek binalar TOKİ’nin geliştirdikleri olmayacak.

  İnşaat sektöründe yatırımlarınızın bedeli ne kadar? 

  TOKİ, inşaatlar için hak ediş olarak yaklaşık aylık 600 milyon ödeme yapıyor. Son 8 ay içinde 4.6 milyar kaynak aktarıldı. 2014 yılında ise aktarılan miktar 7.5 milyar TL. TOKİ 2003-2015 yılları arasında ise toplamda inşaat sektörüne 72 milyara yakın yatırım yaptı.

  Mülteci merkezleri ile ilgili çalışmalarınız neler? 

  TOKİ olarak Suriye’den gelen barınmacılar için Kilis, Şanlıurfa ve Malatya’da dört ayrı bölgede konteyner ve altyapılarını hazırlayarak teslim ettik. Bu yaşam alanlarının içinde okullar, sağlık ocakları, camiler, emniyet müdürlüğü hizmet binaları, protokol ağırlama binaları, ısı merkezleri, depolar, gözetleme kuleleri ve diğer hizmet binaları yer alıyor. Bundan sonra Göç İdaresi’nin mülteci kamplarıyla ilgili çalışmalarında ikili protokollerimiz olacak. Göç İdaresi Başkanlığımız ve TOKİ olarak ortak çalışmamız devam ediyor.

  18.3 MİLYARLIK YATIRIM

  Doğu ve Güneydoğu’daki yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

  TOKİ eliyle DAP ve GAP illerimize yaklaşık 18.3 milyar liralık yatırım yapıyoruz. Bunun 11.2 milyar lirası DAP, 7.1 milyarı ise GAP kapsamında. Şu ana kadar Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ne toplamda 136 bin 771 konut başlattık. Bu konutların 116 bin 89’unu teslim ettik. Yani buralarda yaklaşık 700 bin ailenin ikâmet edeceği ve yüz bin nüfuslu 7 şehir büyüklüğünde konut ürettik ve üretmeye de devam ediyoruz.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya