TOKİ Yöresel Mimari Konusunda İlk Adımları Attı

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 17 ilde başlattığı yerel mimari projelerinin ilkini Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde tamamladı. İki etaptan oluşan ve yöresel izler taşıyan 923 konutun dış cepheleri doğal volkanik tüf taşlarıyla kaplandı.

  Yerel mimari ve mahalle konsepti çalışmasının ilk ürünü olan yöresel Ürgüp konutlarının tanıtımını TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan yaptı. TOKİ’nin şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle başlattığı “Yerel Mimari Uygulama” adıyla geliştirdiği projelerin ilki olan Nevşehir Ürgüp Sosyal Konutları, yerel ile modern mimariyi buluşturdu. Anadolu’da, kültürel, coğrafi ve mimari dokunun farklılık gösterebildiğini belirten Turan, bu zenginliği değerlendirip, alt ve orta gelir grubu sosyal konut projelerinde mimari yaklaşımla çeşitlilik kazandırmaya başladıklarını söyledi.

  Yeni konutlar inşa ederken geleneği ve yerel olanı yansıtmak istediklerini kaydeden Turan, “Yöresel dokudan aldığımız ilhamla, mimari yaklaşımlara çeşitlilik kazandırıyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği projelendirdik. Bu sayede, şehirlerimizi yerel değerleriyle geleceğe taşıyoruz. Nevşehir Ürgüp’te 3’er katlı olarak inşa edilen sosyal konut alanı, yerel mimari konsept ile tamamlanmış ilk projemiz” diye konuştu. Halen, 17 şehirde, 19 ayrı projede, 10 bin yeni konutu, Yerel Mimari Uygulama konseptiyle projelendirilmiş durumda.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya