”TMMOB’nin Seçim Şekli Değimeli!”

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ni (TMMOB) sert dille eleştirdi ve başında “Türkiye” ibaresi olan bu anayasal kurumun da denetlenmesi, yöneticilerinin yurtdışına çıkarken ilgili bakanlıklardan izin alması gerektiğini söyledi. Güllüce, “Muhalifler denetlenmez diye bir şey yok. Birinin seni de denetlemesi gerekir kardeşim” mesajı gönderdi. Güllüce, TMMOB’nin seçim yöntemini de değiştirmeyi düşündüklerini, nisbi temsil sistemine geçilip seçime katılanların aldıkları oy oranında yönetimde temsillerinin sağlanması gerektiğini anlattı.

  Gazeteciler ile sohbet eden Güllüce, Türkiye’de başbakan, bakanlar, milletvekilleri herkesin hesap verdiğini belirterek, “Üç lira yarım paket sigara bile değil. Bana zimmet çıktı. Hesap sorulmalı tabii ki” dedi.

  TMMOB’nin seçim ve temsil yönteminin de değişmesi gerektiğinin altını çizen Güllüce, “Demokratik olmayan bir şey daha var. 10 bin mühendis var. Biri 5 bin küsür diğeri ise 4 bin 900 oy aldıysa, 4 bin 900’ünün hiçbir esamesi yok orada. En çok oyu alan temsil ediliyor sadece. Yürütmede söz sahibi olmasını söylemiyorum. Ama yönetimde olması lazım. Sayısına göre olması lazım. Bu kişiler yok sayılmamalı” dedi.

  Etiketler:
  ·
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya