Tire’ye Mimarlık Fakültesinden Tasarımsal Dokunuş

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Tire Belediyesi ile işbirliği yaparak ilçedeki dört tarihi mekanın yeniden canlandırılması için kolları sıvadı. Tarihi Bedesten, Ali Efe Hanı, Gülcüoğlu Konağı ve Pazar Binası’nı yerinde inceleyen akademisyenler ve öğrenciler, bu mekanları, Tire’nin binlerce yıllık tarih, kültür, gelenek, el sanatları gibi değerleriyle birlikte koruyarak geleceğe taşıyacak tasarımlar yapmayı ve turizme kazandırmayı hedefliyor.

  Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi akademisyenleri Yrd. Doç. Dr. Ebru Aydeniz, Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman, öğretim görevlileri Sergio Taddonio ve Mauricio Beltran ile öğrenciler, Tire’ye giderek Bedesten, Ali Efe Hanı, Gülcüoğlu Çiftliği ve Pazar Binası’nı yerinde inceleyerek Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’le görüştü.

  İç mimarlık öğrencileri, Bedesten yapısının Tire’nin mutfak kültürünü tanıtan ve öğreten bir gastronomi merkezine dönüştürülmesi için çalışırken, Mimarlık Bölümü öğrencileri ise Ali Efe Hanı, Gülcüoğlu Konağı ve Pazar Yapısı’nın yaşatılması için çağdaş yaklaşımlar geliştirecek. Öğrenciler projelerini, Tire el sanatları, kültür ve gelenekleriyle de destekleyip bu tarihi mekanların “yaşayan mekanlar” haline gelmesi için tasarımlar yapacak.

  Mimarlık Fakültesi ayrıca Tire’nin tarihi, el sanatları, mutfak kültürü, koruma planı ve eski eserlerin korunması konusuna odaklanan “Tarihi Yapıların Yenilenmesi ve Yeniden İşlevlendirilmesi” başlıklı bir konferans da düzenledi. Konferansın açılışında konuşan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevil Sarıyıldız, Tire’deki tarihi yapıları, doğru planlamalarla kente kazandırmayı hedeflediklerini belirterek, “Yurtdışına gittiğimizde, tarihi yapıların özenle korunduğunu ve farklı amaçlarla günümüzde de hizmet verdiğini görüyoruz. Birçok otel restoran işletmesi özellikle, bu gibi tarihi yapıların içinde yer alıyor. Ülkemizde de bu gibi örnekler var, Tire’de de böyle bir uygulama hedefliyoruz. Bu dört tarihi mekan için hazırlayacağımız mimari ve iç mimari projelerini, Tire’deki tarihi mirasın korunması ve tanıtımı için belediyeye ve kamuoyuna sunacağız” dedi.

  Dr. Beria Beyazıtlıoğlu Rodwell Tire tarihini, Şehir Plancısı Serbülent Güney’in ise Tire Koruma Amaçlı İmar Planı’nı anlattığı konferansta, Aslı Özbay Kapadokya’daki başarılı restorasyon örneklerinden bahsederek benzerlerinin Tire’de de uygulanabileceğini söyledi. Mahir Kaplan ve Etem Ülkütaş’ın da sunumlar yaptığı konferansta, Gazeteci – Yazar Nedim Atilla ise Tire’nin yemek kültürüyle ve yerel lezzetleriyle gurme turizmi için önemli bir nokta olduğunu kaydetti.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir