The Seed’in Akustik Projesine Tam Not

  4 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Akustik projesi Türker Talayman tarafından tasarlanan Sakıp Sabancı Müzesi The Seed çok amaçlı salonu pek çok sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapıyor…

  Teh Seed, elipsoid formu sebebiyle akustik tasarımı zor bir yapı olarak değerlendirilir.

  Mimari projesi Nevzat Sayın; hacim akustiği, gürültü ve titreşim kontrolü planlaması Türker Talayman tarafından gerçekleştirilen The Seed, tamamı çelik konstrüksiyondan ve elipsoid formda tasarlanmış, seyircilerin oturma bölgesi de hareketli platformlardan oluşan Türkiye’deki ilk ve tek çok amaçlı salon olma özelliği taşıyor.

  Elipsoid form geometrik akustik bağlamında ses dalgalarının hacim dahilinde tek bir noktaya odaklanması gibi çeşitli zorluklar içeriyor. Bunu aşabilmek için farklı niteliklerde saçıcıların tüm salon dahilinde yoğun miktarda kullanımı ile ses dalgalarının mümkün olabildiğince odaklanmadan, dağınık bir şekilde salon içerisine yayılması sağlandı.

  Genel akustik konforunun dengelenmesi için üçgenlerden oluşan iç kabuk ana çelik elipsoidin hattından salonun içerisine doğru kasıtlı deformasyonlar uygulandı. Binanın geneli ve teknik hacimlerin elipsoid çelik salon ile olan tüm ilişkileri esnek mesnetlerle kuruldu, özel titreşim ve ses yalıtım uygulamaları gerçekleştirildi. Fuaye alanında da özel malzemeler ile hem akustik hem de yangın kontrolü sağlanarak özgün bir çözüm oluşturuldu.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya