Terasları İle Fark Oluşturan Bina…

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  SIEEB binası, Mimar Mario Cucinella tarafından tasarlanmıştır. Sino-Italian Ecological and Energy-Efficient Building, Pekin’de bulunan Tsinghua Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır. SIEEB, 2006 yılında İtalyan ile Çin’in ortak girişimi olarak inşası yapılmıştır.

  Ekolojik bina, doğal çevreyi koruma ve enerji tasarrufu ile enerji verimliliği alanlarında hem eğitim hem de araştırma yapmakta olan Çin ve İtalyan merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

  Sino-Italian Ecological and Energy-Efficient Building, özellikle karbondioksit emisyonlarının azaltılabilmesi açısından, gelecekte olacak binalar için enerji verimliliği açısından olanakları göstermek için bir ‘vitrin’ olarak tasarlanmış. Binaya koyulan alüminyum yapı elamanları güneye doğru yönlenirken, teraslara gölge veriyor. Ayrıcı giydirme cephe sistemi, göz alıcı güzellikteki yeşil alanlar, bahçeler ve farklı yapıdaki teraslar binanın en fazla ayırt edici unsurlarını oluşturuyor.

  Bina diğer binalardan ayrı olarak terasları kademeli olarak oluşuyor. Ayrıca zemin katta bulunan ortak kullanım alanları bahçeye bakmakta olan bu yeşil bina, planı U şeklinde olan bir merkezi avlu çevresinde şekilleniyor. Kuzey kısımları kış aylarında soğuktan ve kış rüzgarlarından korunması için diğer cephelerden daha iyi izole edilmiş ve böylece soğuktan o cephelerin korunması sağlanmış. Güney cephesi ise tam tersi olarak yatay güneş kırıcı camdan yapılmış ve hem açık hem de şeffaf planlanmış. Üst katlarda bulunan ofisler ve laboratuvarlar ise, bina için enerjiyi üretmekte olan fotovoltaik panellerin gölge olmasını sağladığı teras bahçelerine doğru açılıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya