Teras Evler…

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  H&P Architects, çatıdan mahsul alınabilecek Ha Tinh evini tasarlarken, Vietnam’da bulunan pirinç tarlaları ile teraslı olan evlerinden ilham almış.

  Örnek alınan teras evler, sürdürülebilir kalkınma modeli bakımından, kentsel tarım ile yağmur sularının geri dönüşümünün bir örneğini oluşturuyor.

  Teras evler, ismini teraslardan oluşan ayrıca çatılarında bitki yetiştirme bölümleri olan ahşap yüzey olduklarından dolayı almış.

  Teras katlardan, yere kadar uzanan camlar diğer katları o kısımdan ayırıyor. Ayrıca boydan olan bu cam bölmeler sayesinde içeriye doğal gün ışığı giriyor. Bununla birlikte yemyeşil bitkilerle birlikte ortam doğal bir görüntü alıyor.

  Bitkilerin sulama işlemi toplanan yağmur suyu ile sağlanıyor. Yağmur suyu sulama sistemi tüm çatının uzunluğu boyunca uzanıyor ve tüm yıl boyunca da sulamayı sağlıyor.

  Bu bitkiler sayesinde bina aşırı sıcaktan korunurken, toz ve trafik gürültüsünden de uzak duruyor.

  Bu teras evler, yüksek düzeyde olan kirlilik tehdidinin altındaki şehirlerde, Vietnam’da geçim kaynağı olan pirinç tarlalarını hatırlatıp az da olsa ortamı rahatlatıyor. Gelecek yıllarda tarım arazisi bulunmayan birçok bölgelerde eksilmeye başlayan gıda ihtiyacını karşılamak amacı ile bu bir çözüm yolu olarak görünüyor.

  Yapıların giriş kapıları ferforjeden yapılmış ve oldukça büyük. Eve girer girmez sizi yüksek tavanlı ve bir hayli geniş bir oyun alanı karşılıyor. Ayrıca aynı katta oturma odası, yemek odası ile mutfakta bulunuyor. Üst katlarda ise yatak odaları ile çalışma odası var.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya