Tempe Sanat Merkezi

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tempe, Phoenix metropolisteki 2 düzine banliyöden biridir. Burası tam bir tarihi kent merkezidir. Özellikle Mill Avenue Bölgesi, 1990’lı yıllarda yapılmış olan bir yeniden gelişim planının ürünü olan pek çok dükkân, restoran, kondominyum ve ofis kuleleri ile birlikte doldurulmuştur.

  Bu planın en önemli özelliği, planlama bölgesinin kuzey tarafında bulunan 3,22 kilometre uzunluğundaki yapay gölün oluşturulmasıdır.

  2000 yılında, kent sakinleri, verdikleri verginin bir sanat merkezi yapılmasında kullanılması için dair oy kullanmışlardır. 105 000 metrekarelik alana ait sanat merkezi, yapay gölün hemen yanında olacaktır. Yapılan yarışma sonrasında finale kalan 3 plan şeması arasından seçilen, Los Angeles merkezli firma Barton Myers ile Architekton isimli yerel firmanın yaptığı şema kazanan seçilmiştir.

  Şemada bulunan 8000 merekare büyüklüğüne sahip simgesel yapı, kentin ruhunu yansıtmaktadır. Tempe, hala fazlaca büyük, 3000 oturma kapasiteli bir performans sanatları merkezine sahiptir. Fakat, yeni yapılacak olan bir sanat merkezi, tamamen değişik ihtiyaçlara hitap edecek şekilde görünüyor. Mimarlar, 9 farklı yerel sanatçı gruba ev sahipliği yapacak olan bir alan tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kokteyller, evlilik törenleri, festivaller için uygun büyük çaplı mekânlar da sanat merkezi içine yerleştirilmiştir.

  Tüm sanat merkezlerinde de olduğu gibi, buranın da akustiği için önemli bir çaba sarf edilmektedir. Bina, havaalanına, çevre yoluna ve tren istasyonuna olan yakınlığı ile de oldukça iyi bir mekânda konumlandırılmıştır.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya