Tematik Mimarlık Olayı – (Desi Santiago)

  12 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarinin hacklenmesi gibi tuhaf bir ismi başlık olarak kullanacaktım bu yazı için.Çünkü mevcut bir tasarımın karanlık ve heykelsi unsurlarla gotik bir havaya bürünmesi hikayesini anlatacağım ABD’deki bu tasarımla..

  Tematik mimarlık nedir? peki buna kendimce bir cevap vereyim o zaman öncelikle.. Tematik mimarlık , belirli bir konsept üzerine hareket ederek (örneğin Mısır’daki Piramitler , Araba , Keman , Futbol topu vs.) yapının mimarisini bu formlara benzer ve oldukça biçim odaklı tasarlanışıdır.

  Tematik mimarlıkta , ekonomiklik , sürdürülebilirlik ve hatta fonksiyonellik aranmaz.Maksat konsepti tutturabilmektir.

  Şişme bir kedi , pençeleri ve simsiyah duvarlar..Tema apaçık biçimde ortada , ama yine resimleri paylaşmakta fayda var..

    Mimarinin bu tarz öğelerle hareket kazanması görsel bakımdan gerçekten persfektif verici , bölgeye renk katıcı ve ikonumsu özellikleri bakımından fotoğraflanısıdır.Herşey fonksiyon değil , herşey biçim de değil ama , mimarlık sonuçta bir sanat eseri çıkardıkça hatırlanan meslek.Sıradanlaşan tasarımlar ve kopya mimarlıklardan bugüne kadar çok çektik..Bu gibi tasarım – girişimleri denk geldikçe paylaşmaya devam edeceğim..Aşağıdaki videoyuda mutlaka izlemenizi tavsiye ederim..(Bu arada bu tasarım bir mimara değil , heykeltraşa ait, bunu da belirtelim )

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Tematik Mimarlık Olayı – (Desi Santiago)

  • güzel bir yazı olmuş tebrikler.biz neden böyle şeyler yapamıyoruz bu yaşıma kadar hala anlayamadım..anca yurtdışında bu tür şeyler

   sevda 7 Ocak 2013 12:14
  • hmmmmm..interesting.kardeş çok güzel yazılar paylaşıyorsun resmen sadık bir müşterin oldum..başarılarınızın devamını dilerim..otobüste iyi gidiyor özellikle 🙂 mimarimedya.com’un tablet uygulaması varmı bu arada?

   haluk 7 Ocak 2013 12:17
  • pek yakında geliyor tablet uygulaması..site henüz beta aşamasında desem 🙂 ..

   Murat ERÇELEBİ 7 Ocak 2013 12:18

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya