Tasarımlarımızda diğer dostlarımızı da düşünüyor muyuz?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Bu dünyayı paylaştığımız sevimli dostlarımız , bizim için hayati değer taşımıyor gibi görünseler de , yaşamlarımızın vazgeçilmez renkleri arasındadırlar..Onların kıymetini bilip , onlara gereken ve hakettikleri saygıyı gösterdiğimizde herşeyin istediğimiz gibi gitmemesi için bir sebep kalmadığını göreceksiniz..Paylaşmak ! Yalnızca paylaşmak gerek ! Karşılık beklemeden hemde!..Cengiz Bektaş‘ın konuşmacı olduğu bir konferansta kurduğu cümleler gerçekten çok manidardı..Tam olarak birebir hatırlamasam da, söz konusu içerikle ilgili şu anlamların çıktığı bir anlatısı vardı :

     Dünyamızı yaşanabilir kılan sizce sadece sevgilimiz mi? Ailemiz yada değerli dostlarımız mı? Şanımız , şöhretimiz yada başka birşey mi? Bence dünyayı yaşanabilir kılan şeylerin listesi oluşturulacak olsaydı, en başta sevimli dostlarımızın da bizle aynı havayı soluyor olması örneği vazgeçilmez olurdu..

  Buradan hareketle , tasarımcıların ve mimarların başta olmak üzere bir çalışmasını yürütürken dikkat etmesi gereken şeyler listesinde de  çevremiz ve hayvanlarımız olduğunu unutmamaları gerekir..Eskiden insanların kendi evlerini yaparken , insandan başka canlı varlıklarında bu dünyada var olduklarını unutmadıkları bir aşikar..Çünkü çatı saçaklarının hemen altlarındaki o güzelim kuş yuvalarını hangimiz hatırlamıyoruz ki?

  Mimarlığın , yapıldığı çevreyi de pozitif yönde etkilemesi gerektiğine güzel bir örnek..Bu malzeme henüz ülkemizde yok , umarım yakında gelir..

  Oysa bugün çoğu meslektaşımızın; müteahhitleri mutlu edip , cebine atacağı paraların hesabını yaptıklarını da biliyoruz..Ya da sırf adından söz ettirmek ve mevcut şöhretlerini korumak için ‘engelli dostu bir proje’ , ‘yeşil bir proje’ , hayvan dostu proje..’ şeklinde ‘şekil’ haberler yayımlattıklarını anlamayacak kadar aptal değiliz..

  Neyse gergin cümlelere gerek yok..Sonuçta bahsettiğim şeyleri layıkıyla yapan mimarlar , malzeme şirketleri ve tasarımcılarda sağolsunlar var..İnsanoğlu doğası gereği yalnız yaşayamaz..Yaşanabilir doğal bir çevreye mutlaka ihtiyaç duyacaktır..

  Soldaki resmi iyice inceleyin..Ne görüyorsunuz?

  A) Yalnızca bir çatı

  B) Kiremit

  C) Yeşillikler içerisinde bir konut

  D) Hayvansever bir tasarımcının ürünü olan , içerisinde doğal kuş yuvaları bulunan çatı

  Oysa maliyeti de, birşey değildir bunların..Estetiği de bozmayacağından şüphem yok.

  Hayata görmek istediği yerden bakanlar ile olması gereken şekilde düşünenlerin verecekleri cevaplar ayrı ayrı olacaktır..Gerek yapı estetiğini bozmaması , gerekse çevre dostu bir tasarım anlayışının ürünü olması , gerekse doğaya olan muhteşem bir saygı duruşu ile bu gibi malzemeler Türkiye’de neden yok acaba merak etmiyor değilim..Gelelim bu kiremitlerin birim fiyatına yanlış hatırlamıyorsam 10 dolar gibi bir fiyatı var.Tasarımlarımıza renk katacağından kimsenin şüphesi yokta , ilham kaynağı olarak yapıların tamamında kullanılabilecek bir form olup olmadığı Avrupa’da henüz beta aşamasında bir çalışma..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir