Tasarımı İle Ödül Alan Oluklu Cetvel…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Belçika Bienali’nde düzenlenen yarışmada, “Oluklu Cetvel” nesne kategorisinde 1. oldu. Yarışmaya aynı kategoride 18 finalist katıldı. Tüm finalistleri geride bırakarak 1. olan oluklu cetvel bienal boyunca da sergilendi.

  Birinci olan oluklu cetvelin tasarımcısı bir Türk tasarımcısı olan Erdem Selek’e ait. “Türk tasarımcı Erdem Selek cetveli bu şekilde tasarlamasının en önemli nedeninin diğer renkli ofis malzemelerinin oldukça dikkat çekici olması ve bu sebeple de dikkatin çok kolay bir şekilde dağılabildiği olarak açıklıyor. Konsantrasyon bozukluğu yaratan bu renkli dikkat çeken ofis malzemelerinin yerine bu şekilde bir cetvel tasarlamış.

  Birinci olan bu oluklu cetvelin üzerinde diğer cetvellerde alıştığımız şekilde geleneksel sayı ve çizgileri göremiyoruz. Onun yerine santimetre olarak. uzunlukları göstermek amacı ile içbükey ve dışbükey hafif dalgalanmalar yapılmış.

  Cetvelin bu şekilde bir görüntüsün olması asıl amacının ön plana çıkarılmasını sağlamış ve böylece görselliği arka planda kalmış. Görsellik dikkati çekmediği için de cetvel ile çalışanın aklının dağılmasını engellenmiş.

  Türk tasarımcı Erdem Selek, cetvelin kullanılmadığı zamanlarda fonksiyonel bir nesne olmasındansa, gözü rahatlatmakta olan bir nesne halinde olması gerektiğini düşünüyor.

  Oluklu cetveller, iki farklı boyda ve dörtlü setler halinde tasarlanmış. Kullanılan malzeme ise Corian. Cetvellerin küçük boylu olanlar gri, uzun boylu olanlar ise beyaz renkte üretilmiş. Kullanılan renklerin nötr renkler olması tasarımcının amacını çok iyi bir şekilde yansıtmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya