Tasarım Yeni Fikirlerin Dışa Yansımasıdır!

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bisiklet ve tasarım dediğimizde sanki iki çılgın kişilik bir araya gelmiş ve sonu olmayan bir maceranın peşinden gidiyormuş gibi geliyor.Tasarımın sınırları yok. Bisikletle gidemeyeceğiniz yerler yok. Bu yazımızda kartondan, evet evet karton bisiklet tasarlayan birisi var.

  Izhar Gafni Sistem geliştirme mühendisi. Karton bisiklet projesini beş sene önce geliştirmeye başlayan Izhar ilk prototiplerde bir kartonun insan ağırlığını nasıl taşıyabileceği üzerine yoğunlaşmış ki asıl olayda bu zaten. Bu sefer aklına Origami sanatı gelmiş. Bilindiği üzere tasarımlar sadece estetik kaygısı taşımamalı aynı zamanda güvenli bir kullanıma da hitap etmeli.

  Piyasadaki çoğu kartonun (kolilerin özellikle) sağlamlığının perde arkası ise altıgen. Aslında altıgen fikri de bize doğanın öğretmiş olduğu derslerden birisi. Bu konuda ders alınacak kişiler ise arılar. Bal peteklerinin bu kadar büyük ve dayanıklı olmasının sebebi ise altıgen olması. Bunun matematiksel boyutuna fazla girmiyorum, malum konumuz değişmesin. Izhar Origami fikri ile birden fazla kartonu birleştirdiğinde sağlamlığın arttığını görünce daha da ilerleme kaydetmeye başlamış ve geliştirdiği çizimleri gerçeğe dönüştürmeye gelmiş. Beş senelik zaman diliminin içerisinde vaktinin en büyük kısmını kartondaki yapısal zayıflıkları iptal etme düşüncesi olmuş.

  Tabi malzeme ucuz olunca, bu haliyle ürüne yansıyor. İlk bisikleti dokuz dolara üretmiş. Bisikletin çoğu yerde ismi yirmi dolarlık karton bisiklet olarak geçiyor. Karton bisiklet bu isimle ve malzeme ile fuarlarda vb. yerlerde boy göstermeye başlayınca büyük ilgi çekti. Hatta sağlam yatırımcılar bile bulduğunu söyleyebilirim.

  Kullanım ve ekipmanlardan bahsedecek olursak, bu bisiklet için bir ömür ve garantiden bahsedilmemiş fakat başka bir üretim olan karton bisiklet için kendisine altı aylık ömür biçilmiş ama onun yapısı buna göre daha düşüktü. Bu tanıttığımız modelin sağlam bir kaplaması mevcut. Dayanıklılık ve su geçirmezlik özelliği kazandırmak için. Bisiklet ekipmanları ile birlikte 9kg. Böyle bir bisiklet için gayet makul bir değer.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya