Tarihi Roma Yolu’nda Neler Oluyor?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yurt dışında arkeolojik değerlere büyük önem veren İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler turizmden büyük gelirler elde ederken, Türkiye’de toprak altındaki birçok tarihi hazine gün ışığına çıkarılmayı bekliyor.

  DHA’nın haberine göre, İzmir’de, Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan, bir zamanlar kervanların geçtiği tarihi Roma yolunun içler acısı hali ve hak ettiği değeri görememesi bunun örneklerinden birini oluşturuyor. Yıllardır sebze ve meyve pazarının da kurulduğu bu yolun bulunduğu bölgede henüz bir arkeolojik çalışma yapılmazken, döneme ait birçok taşın ise çevredeki parkın içinde atılı olduğu dikkat çekiyor.

  Turizme kazandırılabilir

  İpek Yolu olarak da anılan bu tarihi Roma yolunun geçtiği bölge üzerinde Zeus tapınağı ve sağlık merkezi Askleipon olduğu biliniyor. Şu anda kazılmadan duran bu arkeoloji alanının turizme kazandırılmasıyla kent ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını dile getiren turizimciler, “Burası çok önemli bir arkeoljik bir bölge. Zaman içinde mezar olarak da kullanılmış. Yaşanan bu olumsuzlar yüzünden hiç bir acente bu yolu gezi programına almıyor” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir