Tarihi Eserler Kanalizasyona Gömüldü!

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ankara’da belediye ekipleri, kanalizasyon çalışması sırasında ortaya çıkan tarihi eserlerin üzeri toprakla doldurulup çalışmalarına devam etti.

  Ankara’nın Ulus semtinde yapımı devam eden Hacı Bayram Veli Çarşısı Sokağı’nın kanalizasyon çalışmalarında tarihi eserler ortaya çıktı. Belediye ekiplerinin kazısında çıkartılan ve Roma dönemine ait olduğu belirlenen sütun başı ve parçalarının ardından bölgede inceleme yapan ekipler, tarihi Roma Hamamı’nın bir örneğine ait sütun parçalarına ulaştı. Ayrıca, yapılan kazılarda sütunların sıra halinde olduğu ve bir tünel boyunca devam ettiği belirlendi. Ancak tarih toprak altında kaldı. Belediye ekipleri kanalizasyon çalışmasına devam etti. Tarihi eserlerin olduğu bölüm toprakla doldurulduktan sonra üzerine kanalizasyon boruları döşenerek eserlerin içinde bulunduğu çukur kapatıldı.

  “TARİHE SAYGINIZ VARSA…”

  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kalıntıların korumasını isteyerek “Bu ülkede tarihe saygı varsa, koruma kurulunda görev yapanların azıcık yaptıkları işe saygısı var ise bunun üzerine gitmeleri gerekiyor” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya