Tarihi Aldar Central Market Yenilendi!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Aldar Central Market binası yeniden tasarlanarak dizayn edildi. Abu Dabi’nin tarihi Aldar Central Market binasının modernize eden ekip ise Fosters ve Partners ekibi.

  Binanın yeni tasarımında çatı canlı bitkiler ile kaplanarak yemyeşil bir park elde edilerek yeşil mimarinin tüm özelliklerine uygun olan bir tasarıma imza atılmış.

  Aldar Central Market Abu Dabi’nin en eski binalarından biri olarak bilinmektedir. Tasarımcı Foster ve Partners ekibi alışveriş alanının halihazırdaki bu özelliğine oldukça saygı göstermiş ve alışveriş merkezlerinin yapısında görmüş olduğu bazı basit detayları yeni yapmış oldukları tasarımlarında uygulamaya koymamışlar. Bu basit detaylardan bazılarının yerine daha uygun olan balkonlar, geniş avlular ve bu avluların arasına geçiş yerleri yapılmış ve üç tane kule tasarlayıp tarihi dokuya saygılı olan bir merkez planı yapılmış. Binanın çatısında yapılan yeşil park alanı ise tam olarak çölün ortasında bulunan bir vaha gibi görüntü sergiliyor.

  Aldar Central Market’in tüm alanı oldukça iyi tasarlanarak hizmet veriyor. Buraya gelen insanların kendilerini rahat hissedecekleri bir park konumundayken hem eğlenilip hem de bu arada sosyalleşebilecekleri bir merkez durumuna getirilmiş. Alışveriş için gelen ziyaretçilerin yaptıkları alışveriş sonrasında dinlenebilecekleri bir yer olarak düşünülmüş. Binanın her iki cephesinde olan duvarlar ile çatı doğal havalandırma sağlıyor, böylece enerji harcamalarını da azaltmış oluyor.

  Aldar Central Market gökdelenlerin arasında duruyor ve farklı bir görüntü sergileyerek misafirlerini karşılıyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya