Sürücüsüz Otobüs Olli!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yapay zeka programı ile desteklenen sürücüsü olamayan, 3D yazıcı ile basılmış Olli adındaki otobüs tüm bu özelliklerinin yanında sizinle konuşuyor.

  Farklı bir tasarımla görücüye çıkmış olan hem konuşan hem elektrikli hem de sürücüsüz olan Olli’ye ABD’de yaşamanız şartı ile ortalama olarak bir yıl içinde binebileceksiniz.

  Herkesin dört gözle beklediği sürücüsüz otomobiller henüz halka ulaşaması için bir 10 yıl kadar zamanı var. Ama Amerika Birleşik Devletlerin bir yıla kadar sürücüsüz otobüs Olli vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak. Local Motors’un “Olli” ismi verilen bu elektrikli otobüsünün, ABD Washington bölgesinde deneme sürüşleri bile başladı ve 2017 senesinde Las Vegas ile Miami de ve çeşitli şehirlerde ticari lansmanı planlandığı açıklandı.

  Sürücüsüz otobüsün yolcu kapasitesi 12 kilik. Sürdürülebilir özelliklere sahip olan ‘Olli’, ilk başlarda kampüsler ile havaalanları gibi tarafiğe kapalı olan alanlarda hizmet vererek toplu taşıma yapacak. Ayrıca, Olli rota ya da durak gibi konularda soru soran yolculara cevap verebilecek.

  Olli, yolu okumak için, lazer algılama sistemi “lidar” sensörünü kullanıyor. Bu sensörü Google’ın sürücüsüz otomobili de kullanıyor. Bununla birlikte ek sensörler ile akıllı otobüs, hız izleme ile güvenlik önlemlerine sahip olmuş oluyor.

  İlk Olli 2 hafta gibi kısa bir zamanda ortaya çıkmış. 3D yazıcı ile basılmış malzemeler kullanıldığı için hızlı ve seri üretim sağlanabileceği planlanıyor. Bozulan parçalar tamir edilerek yeniden kullanılabiliyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya