Sürdürülebilirlik için Çatı Bahçelerine Evet !

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dünyada ve ülkemizde yoğunlaşan kent nüfusu yapı yoğunluğunun artmasına ,kirliliğe ve kentlerdeki yeşil alanların daralmasına sebep olmuştur. Bunun sonucunda alternatif yeşil alanların oluşturulma fikri ortaya çıkmış, bu fikirden yola çıkarak yeşil çatılar veya çatı bahçeleri oluşturulmuştur.

  Çatı bahçelerinin tarihi Babil’in Asma Bahçelerine dayanır. ABD, Almanya gibi ülkelerde başlayıp dünyaya yayılan oksijen üretiminde başı çeken bu yapay bahçeler hem hava kalitesini artıyor hem de CO2 emisyonunu azaltıyor ayrıca daha düşük kentsel sıcaklık sağlıyor. Kentlerdeki çevre sorunlarının azaltılmasında, enerji ve su tasarrufu sağlamada, güneş radyasyonunu absorbe etmede, habitatı korumada etkili rol oynar.Belki de en önemlisi sürdürülebilir kalkınmayı teşvik ederek sürdürülebilir kentler hedeflenmektedir. Çatı bahçeleri kullanıcılara hem egzotik bir bahçe havası sunarken hem de yüksek bir terasta oturuyor hissi vermektedir. Bu bahçedeki bitkilendirme ve bitkisel tasarım çok dikkatli yapılmalıdır.

  Ülkemizde Çatı Bahçesi Uygulaması

  Ülkemizde bu bahçeye en güzel örnek “Zorlu AVM” de bulunan yeşil çatı bahçesidir. Burası ayrıca Avrupa’nın da en büyük yeşil çatı uygulamasıdır. Proje alanı 72 bin metrekaredir. Burası hem mimari hem de peyzajın harmanlanmış halidir. Zemin kotundan 33 metre yüksekte bulunan bu çatı bahçesinde aynı zamanda yüzme havuzu, güneşlenme terası ve sosyal faaliyetler amacıyla kullanılabilecek mekânlarda bulunmaktadır. Kullanıcılara kentteki yapı yoğunluğu ve gürültü kirliliğinden uzakta yaşam alanı sunmaktadır. Bitki seçiminde İstanbul’un iklim koşulları göz önünde bulundurulmuştur. “Fıstık çamı (Pinus pinea), erguvan (Cercis siliquastrum), kalem servi (Cupressus sempervirens var.’ Pyramidalis’)” gibi ağaç türlerinin yanında lale ağacı (Liriodendron tulipifera) ile çeşitli bitki türleri kullanılmıştır. Bu çatı bahçesinde 2.500 herdem yeşil, 1.250 yaprak döken toplam 3.750 adet ağaç, 60 bin çalı, 500 bin çok yıllık, iç mekânlarda ise 16 bin adet bitki kullanılmıştır.Bitkilerin çok çeşitli olması bitkisel tasarım yönünden de oldukça zengin bir manzara sağlamaktadır.

  Tasarım ve fonksiyonellik açısından tam puan alan bu mekan geleceğin binaları ve sürdürülebilirlik için de bize ayna tutar nitelikte yeni kentlerdeki yoğun havayı bir nebze bu şekilde dağıtarak hem bedensel hem de zihinsel rahatlamayı ve konforu bize sunmaktadır.

  Kaynakça:

  http://www.plantmedia.com.tr/Upload/Files/Documents/plant-Cati-Bahceleri.pdf

  http://www.landezine.com/index.php/2015/06/zorlu-center-by-ds-landscape/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya