Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 18 Kasım’da Başlıyor

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ (SYFF) BAŞLIYOR
  Dopdolu bir içerik ile 18-19-20 Kasım’da 19 il/ilçede eş zamanlı!
  Festivalin gösterim ve etkinlikleri İstanbul’da
  Avrupa yakasında Fransız Kültür Merkezi ve Salt Galata’da, Anadolu yakasında ise Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde…

  Dünya iyiye mi gidiyor kötüye mi? Bu sorunun cevabını bilemesek de iyilikleri çoğaltmaya ve iyi hikayeleri duymaya her zamankinden çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde yaşadığımızı biliyoruz!
  Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin gönüllü çabalarıyla gerçekleşen “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”, dokuzuncu yılında da, onlarca yönetmenin belgesel formatındaki filmleriyle bu hikayeleri görünür kılmayı amaçlıyor.
  Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), yıllar içerisinde birçok şehre yayılarak, katılımcılarına yaşamlarında değişim yaratmaları için ilham ve güç veren bir buluşma haline geldi. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi tarafından Surdurulebiliryasam.tv ve Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile hayata geçen Festival, bu sene 18-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Dokuzuncu yılında da yaratıcı çözümler içeren, birbirinden etkileyici hikayeleri konu alan belgesellerden oluşan SYFF 2016 seçkisi, ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.
  Festival, İstanbul’da üç ayrı salonda gerçekleşecek.
  18 Kasım Cuma Günü Fransız Kültür Merkezi’nde
  18-19-20 Kasım tarihlerinde Salt Galata’da,
  18-19-20 Kasım tarihlerinde Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde
  19 Kasım Cumartesi Salt Galata’da gösterilecek olan Hedef Sıfır /Racing To Zero filminin gösteriminin ardından yönetmeni Christopher Beaver ile internet üzerinden bağlantı kurularak sohbet gerçekleştirilecektir.

  Filmler Dünyayı Değiştirir mi Bilinmez Ama Onları İzleyenler Değiştirebilir
  Sürdürülebilir bir yaşam ancak hep birlikte mümkün! İçinde yaşadığımız gezegene şekil vermeye gücü yeten bir tür olarak yaşamın serpildiği bir dünya yaratmak bizim elimizde… Belki de tek
  ihtiyacımız bunun mümkün olduğunun topyekun bilincine ulaşmak. İşte bu bilincin yaygınlaşmasına ve ihtiyacımız olan yeni hikayenin yaratılmasına katkı vermek üzere, farklı ülkelerden özenle seçilmiş belgesel filmler yüzlerce gönüllünün desteği ile 9. yılında 19 il ve ilçede izleyicisiyle buluşuyor.

  Sürdürülebilir Yaşamın Anahtarı Çeşitlilik
  Sürdürülebilir bir yaşamın ancak çeşitlilikle mümkün olacağı bilinciyle toplumun her kesiminden katılımcıları bir araya getirmeyi hedefleyen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), çiftçileri, iş sahiplerini, şirket çalışanlarını, kamu ve yerel yönetim çalışanlarını, öğrencileri ve öğretmenleri, çocuğunun gelecekte nasıl bir dünyada yaşayacağını merak eden ebeveynleri, akademisyenleri ve aktivistleri bu belgeselleri birlikte izlemeye davet ediyor.

  Yepyeni Bir Hikaye Yaratmak için Sen de Katıl
  2016 film seçkisi atığın ne kadar değerli bir kaynak olduğunu, dünyanın karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm üretmek için işbirliğinin potansiyelini, ekonomik demokrasinin ve kooperatif iş modellerinin gücünü, gerçek gıdanın nasıl mümkün olduğunu, yerelin değerini ve birçok yaratıcı çözümü aktarırken bizi de harekete geçmeye çağırıyor: Değişebiliriz, yeni bir hikaye yaratabiliriz…

  Kolektif Festival
  SYFF bu yıl da Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin “Siz de Yapabilirsiniz!” çağrısına kulak veren Yerel STK’lar ve aktivist gruplardan oluşan ekiplerle işbirliği ile Türkiye’nin farklı köşelerindeki 19 il ve ilçede eş zamanlı olarak gerçekleşiyor.

  İzleyicisiyle, Gönüllüsüyle, Destekçisiyle, Konuşmacılarıyla Bütünleşik Etkinlik
  Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), her sene sayısı artan tutkulu ve meraklı izleyicileri, filmlerin ardından yaptıkları çalışmalarla ilham veren konuşmacıları, festivalin gerçekleşmesine katkı veren yüzlerce gönüllüsü, bazen belgesellerde gördüklerimizden sonra sarsıldığımızda yaşamı kutlayan performansları ile içimizi açan sanatçıları, sürdürülebilir yaşam vizyonunu paylaşan kurumsal destekçileri ile bir bütün olma özelliği taşıyor.

  Festival Destekçileri:
  Buluşum Platformu
  Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği
  Sivil Düşün AB Programı

  Film Destekçisi:
  ABD İstanbul Başkonsolosluğu

  Festival Dostu:
  AFD (Agence française de développement) Fransız Kalkınma Ajansı
  Ekol Lojistik
  İstanbul Fransız Kültür Merkezi
  İzmir Fransız Kültür Merkezi
  Petra The Flooring Co.
  Sanatorium Sanat Galerisi

  Hizmet Destekçileri:
  Dinamo İstanbul
  Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı
  Myra İletişim Tasarım Ajansı

  Basın Destekçileri:
  Açık Radyo
  EkoIQ
  Gaia Dergi
  Yeşil Gazete

  Avrupa yakası
  Yerel Organizasyon:
  Kelebek Etkisi Derneği
  Surdurulebiliryasam.tv

  Mekan Destekçisi:
  İstanbul Fransız Kültür Merkezi
  Salt Galata

  Kartal
  Yerel Organizasyon:
  Derya Şentürk
  Tema Kartal İlçe Sorumluluğu
  Yeryüzü Derneği

  Mekan Destekçisi:
  Kartal Belediyesi

  Yerel Destekçi:
  Kartal Belediyesi

  Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Hakkında:
  Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2008 yılından bu yana, sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, birbiriyle etkileşim içinde olan sistemik sorunların daha iyi algılanması ve ilham veren çözümlerin paylaşılması amacıyla düzenleniyor.

  Festivali gerçekleştiren Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi, bireylerin “kelebek etkisi yaratacak” projeleri kolektif olarak hayata geçirmesi amacıyla doğdu. Çeşitliliğe değer veren açık ve esnek yapısıyla tamamen sivil bir oluşum olan Kolektif, film festivali gibi sürdürülebilir yaşam konusuyla ilgili farkındalık artırıcı çalışmaları, Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin vizyonunu paylaşan bireyler ve organizasyonların desteği ve katılımıyla sürdürüyor.

  SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ 2016 FİLM SEÇKİSİ
  (21 Ekim 2016 tarihi itibarı ile kesinleşen filmler)

  HEDEF SIFIR / RACING TO ZERO
  59 dk / ABD / 2014
  Yönetmen: Christopher Beaver
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Hedef Sıfır, küresel atık sorununa yeni çözümler sunan hızlı tempolu bir belgesel. “Çöp” kelimesini kaldırıp yerine “kaynak” kelimesini koyarsak kültürel bir dönüşüm gerçekleşebilir ve birçok yeni endüstri doğabilir! San Francisco Belediye Başkanı beş yıl önce 2020’de sıfır atık hedefine ulaşmayı taahhüt etmişti.

  Hedef Sıfır, San Francisco’daki atık ayrıştırma yöntemlerinin izini sürerken, geliştirilen yenilikçi çözümleri gözler önüne seriyor, sıfır atık hedefine doğru şaşırtıcı ve ilham verici bir yarışı belgeliyor.

  YARIN / DEMAIN
  118 dk / Fransa / 2015
  Yönetmen: Cyril Dion, Melanie Laurent
  Dil: İngilizce, Fransızca, Fince / İngilizce, Türkçe altyazılı

  Ekosistemlerin çöküşü neticesinde insanlığın tehlikede olduğu düşüncesiyle, hepsi otuzlu yaşlarında olan Cyril, Melanie, Alexandre, Laurent, Raphael ve Antoine, çocuklarını ve gelecek nesilleri kurtaracak çözümlerin arayışı ile dünyanın birçok ülkesinde keşfe çıkıyor. Yarın’da tarım, enerji, ekonomi, eğitim, demokrasi vb her alanda gerçekleştirilmiş en başarılı deneylerin ışığında bize geleceğe dair yeni bir hikaye anlatan bulmacanın parçalarını bir araya getirmeye çalışıyorlar.

  SARAYLAR DİYARI / THE LAND OF MANY PALACES
  61 dk / Çin / 2015
  Yönetmen: Adam Smith, Ting Song
  Dil: Mandarin, Çince / Türkçe, İngilizce altyazılı

  Çin’de binlerce çiftçi, hükümetin bölgeyi modernize etme planı çerçevesinde yeni bir şehre, Ordos’a yerleştiriliyor. “Saraylar Diyarı”, çiftçileri şehirde yaşamlarının çok daha iyi durumda olacağı yönünde ikna etmeye çalışan bir hükümet görevlisi ile buna karşı çıkan ve köyünde kalmaya devam eden bir çiftçinin hikayesini aktarıyor. Film, Çin’de merkezi hükümetin gelecek 20 yılda, tüm ülke genelinde 250 milyon çiftçiyi şehirlere yerleştireceğini anons ettiğinden beri gerçekleşen dev ölçekteki değişim sürecini keşfetmemizi sağlıyor.

  YENİ BİR PARADİGMANIN EŞİĞİNDE İŞBİRLİĞİ KÜLTÜRÜ? / COLLABORATION ON THE EDGE OF A NEW PARADIGM?
  55 dk / Danimarka / 2015
  Yönetmen: Alfred Birkegaard & Katja Gry Birkegaard Carlsen
  Dil: İngilizce, İsveççe/ İngilizce, Türkçe altyazılı

  Yeni Bir Paradigmanın Eşiğinde İşbirliği Kültürü? yalnız dehalara ait fikirlerin veya soyutlanmış paradigmaların ortaya koyduğu bilimin, günümüz toplumlarının karşısındaki büyük sorunlarla yüzleşmeleri için gerekenin disiplinler arası işbirliği olduğunun farkına varmasını anlatıyor. Belgesel şu temel soruyu soruyor: Devrimsel bir değişimin eşiğinde mi duruyoruz? Bunların iç yüzünü modern araştırmaları yürüten zihinlerden öğrenin.

  DÜNYA KADAR ZAMAN / ALL THE TIME IN THE WORLD
  87 dk / Kanada / 2014
  Yönetmen: Suzanne Crocker
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  10, 8 ve 4 yaşlarındaki üç çocuğun gözünden, Kuzey Kanada’nın ıssız bölgelerinde 9 ay yaşamak için evlerinin rahatlığını bırakan bir aile… Uzun kuzey kışını yolu, suyu, elektriği, interneti ve tek bir saati bile olmayan küçük bir kulübede geçirirler. Yukon’da geçen Dünya Kadar Zaman, teknolojiyle dolu telaşlı yaşamımızdan uzaklaşarak birbirimize, kendimize ve doğal çevreye yakınlaşmamızı işleyen derinlemesine kişisel bir belgesel.

  KENDİMİZ YAPABİLİR MİYİZ? / CAN WE DO IT OURSELVES?
  60 dk / İsveç / 2015
  Yönetmen: Patrik Witkowsky
  Dil: İngilizce, İsveççe / Türkçe, İngilizce altyazılı

  Kendimiz Yapabilir Miyiz? güncel ekonomik konuları derinlemesine işleyen düşündürücü ve sağlam bir belgesel. Günümüzde modern dünyayı kuşatan kapitalizm sorunu oldukça revaçta ve bu film, demokratik el birliğiyle iş yapmaya gayret etme potansiyelimizi sorgulayarak kapitalist sistem içinde demokratik olarak ayakta kalan kuruluşlardan, kooperatiflerden örnekler sunuyor.

  E-ATIK FELAKETİ / THE E-WASTE TRAGEDY
  86 dk / İspanya, Fransa / 2014
  Yönetmen: Cosime Dannoritzer
  Dil: İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Katalanca / Türkçe, İngilizce altyazılı

  Gelişmiş ülkelerde her yıl, bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları, ev eşyalarından oluşan 50 milyon ton elektronik atık, çöpe atılmaktadır. Bu atığın %75’i, yasal geri dönüşüm sürecine girmeden göz önünden kaybolmaktadır. Bir başka deyişle, büyük bir kısmı Üçüncü Dünya ülkelerine gönderilerek, oradaki yaşamı ve toprağı mahvetmektedir. Film, Avrupa, Çin, Afrika ve ABD’nde bir yolculuğa çıkarak, açgözlülük ve yozlaşma ile beslenen bu zehirli küresel ticareti gözler önüne sermektedir.

  GÖLÜN KIZI / DAUGHTER OF THE LAKE
  87 dk / Peru / 2015
  Yönetmen: Ernesto Cabellos
  Dil: İspanyolca, Felemenkçe, İngilizce / İngilizce, Türkçe altyazılı

  Peru’da altına hücum zirve yaptığı sırada, su perileriyle iletişime geçebilen Andlı kadın Nelida, bir maden şirketinin annesi bildiği gölü yok etmesine engel olmak için güçlerini kullanır. Gölün Kızı Nelida’nın göllerinin altında yatan milyarlarca dolarlık altın rezervi, Latin Amerika’nın en büyük altın üreticisi ile çiftçileri karşı karşıya getirir.

  SEÇME VAKTİ / TIME TO CHOOSE
  100 dk / ABD / 2015
  Yönetmen: Charles Ferguson
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Oscarlı belgesel yapımcısı Charles Ferguson (Inside Job, No End in Sight) yeni filmi Seçme Vakti ile kamerasını dünya genelindeki iklim değişikliği sorunlarına ve çözümlerine çeviriyor. Ödüllü aktör Oscar Isaac’in anlatımıyla Seçme Vakti, izleyiciye yalnızca hataları değil, bu küresel tehditi düzeltmek için neler yapılması gerektiğini de anlatıyor. Ferguson iklim değişikliği krizini kapsamlı olarak ele alıyor ve halihazırda bulunan çözümlerin gücünü sınıyor. Dünyaca ünlü girişimciler, mucitler, önder düşünürler ve iklim değişiminin ön cephelerinde yaşayan cesur bireylerle yapılan görüşmeler ile Ferguson gezegenimizi kurtarmak için çalışan hatırı sayılır kişilere derinlemesine bir bakış sunuyor.

  KIRIK DİYAR / FRACTURED LAND
  75 dk / Kanada / 2015
  Yönetmen: Damien Gillis, Fiona Rayher
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Kırık Diyar, genç Aborijin lideri ve avukat Caleb Behn’i anlatan bir büyüme öyküsü. Kabilenin bölgesi dünyadaki en büyük hidrolik kırma işlemlerinin merkezinde bulunuyor! Film, hukukun modern araçlarını kadim bilgelikle harmanlayarak kendisi, toplumu ve çevresindeki kırıkları onarmaya çalışan Caleb’i izliyor. 350.org’un kurucusu Bill McKibben’ın dediği gibi, “Baltayı bırakıp da sizi mahkemeye veren birisi ciddiye alınmalıdır.” Ama önce Caleb kendi içinde huzuru bulmalı ve kendi kalbinin kırıklarını onarmalıdır. Kırık Diyar, hidrokarbon kaynaklı gelişmelerin karmaşıklığı, güvenin önemi ve kırılganlığın gücü üzerine güçlü ve yerel bir bakış açısı sunuyor.

  TARZAN KEMAL BİR KENTLİ HİKAYESİ / TARZAN KEMAL THE STORY OF A CITIZEN
  60 dk / Türkiye / 2015
  Yönetmen: Yusuf Emre Yalçın
  Dil: Türkçe / İngilizce altyazılı

  Bu, hayatını doğaya adamış bir adamın hikayesidir. Üniversiteyi bitirdikten sonra mevcut sistemi reddetmiş, kıyafetlerini ve parayı hayatından çıkartmış bir adam… Kimilerine göre o bir deli, kimilerine göre ise filozoftu. Bu hayatı seçmesinin sebebinin ise bir aşk hikayesi olduğu söyleniyordu. Peki gerçekten öyle miydi?

  DEĞİŞİMİN KANATLARI / WINGS OF CHANGE
  53 dk / İsrail / 2016
  Yönetmen: Tuvi Arbel
  Dil: İbranice, Arapça, İngilizce / İngilizce, Türkçe altyazılı

  Değişimin Kanatları, sert mizaçlı bir cazibeye ve tüccarlara özgü ikna yeteneğine sahip, hafif dindar ve otoriter bir adam olan kuşçu lakaplı Prof. Yossi Leshem üzerine bir belgesel. Kendisi İsrail’de doğanın önde gelen savunucusu. İsrail ile Filistin arasındaki ilişkilerin çıkmazda olduğu bir dönemde Filistinliler ve Ürdünlüler ile görüşmelerin neredeyse tek başına öncülüğünü yapıyor. Prof. Leshem, tarlalarda haşereye karşı kullanılan peçeli baykuşların yardımıyla tarafların birlikte yaşayabilmesi için amansız bir mücadele veriyor.

  KOMBİT: KOOPERATİF / KOMBIT: THE COOPERATIVE
  45 dk / ABD / 2015
  Yönetmen: Gabriel London
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Kombit çalışmalarını Haiti’yi beslemeye ve ağaçlandırmaya adayan, kar amacı gütmeyen bir çiftçi kooperatifi olan Smallholder Farmers Alliance (SFA-Küçük Çiftçi İttifakı) ve Timberland’in işbirliği ile yürüttüğü, Haiti’yi tekrar ormanlaştırmayı amaçlayan projeyi anlatıyor. Clinton Küresel Girişimi (CGI) kapsamında Haiti’de tehlikeli boyutlara varan ormansızlaşmayı tersine döndürme hedefiyle bölgede 5 yılda 5 milyon ağaç dikeceği taahhüdünü veren Timberland ile SFA’nın ortaklık sürecini ve sonuçlarını aktaran belgeselde büyük ölçekli, kendi kendine devam eden, küçük çiftçiler tarafından sahiplenilen ve yürütülen bir tarımsal ormancılık programının gelişimi aktarılıyor.

  EKONOBIZ / WECONOMICS: ITALY
  19 dk / ABD, İtalya / 2016
  Yönetmen: Melissa Young, Mark Dworkin
  Dil: İngilizce, İtalyanca / İngilizce, Türkçe altyazılı

  Vardiya Değişimi filminin yapımcılarından yeni bir serinin ilk filmi olan EkonoBİZ, Bolonya bölgesindeki yaygın ve yenilikçi kooperatif ekonomisini konu alıyor. Kuzey Italya’daki Emilia-Romagna bölgesi, gelişmiş ülkeler arasında kooperatif işletmelerinin en yoğun olarak bulunduğu yerlerden biri. Başkent Bolonya ise refahın paylaşıldığı, eğitim ve sosyal hizmet kooperatiflerinin devlet hizmetlerinin sağlanmasında aktif rol aldığı bir endüstri merkezi.

  YENİ BİR YOL / UNBROKEN GROUND
  26 dk / ABD / 2016
  Yönetmen: Chris Malloy
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Bu film, toprak ve okyanusla ilişkimizi değiştirmeyi amaçlayan 4 tarım alanını inceliyor. Yiyeceğimizin çoğu biyoçeşitliliği azaltan, toprağı yok eden ve iklim değişikliğine sebep olan yöntemlerle üretiliyor. Biz yiyeceğimizin, toprağı, suyu ve vahşi hayatı iyileştirecek şekilde yetiştirilip, hasat edilip üretilebileceğine ve böylece çevresel sorunların çözümünün parçası olabileceğine/ olması gerektiğine inanıyoruz.

  KULLAN-YE KAŞIKLARIN HİKAYESİ / THE STORY OF BAKEYS EDIBLE CUTLARY
  4 dk / Hindistan / 2016
  Yönetmen: Black Ticket Films
  Dil: İngilizce, Hintçe / İngilizce, Türkçe altyazılı
  Onunla yiyin, sonra da onu yiyin! Hindistan dünyanın en büyük plastik çatal kaşık tüketicilerinden biri ve bu da devasa sağlık ve çevre krizini beraberinde getiriyor. Bu film, bir çiftin ve bu kriz için hayal ettikleri olası çözümün harikulade hikayesidir! Bu yenilebilir kaşık, çevreye zararlı olan kullan at plastik kaşıklara göre ideal bir alternatif, çevre için zararsız olmasının yanı sıra besleyici maddelerle de zenginleştirilmiş.

  ÇİFTÇİNİN ÇAĞI / AGE OF THE FARMER
  6 dk / Kanada / 2015
  Yönetmen: Spencer Macdonald
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Kuzey Amerikalı çiftçilerin ortalama yaşı 60’a varırken, yeni jenerasyon Pasifik Kuzeybatı’da organik çiftliklerde gönüllülük yaparak tarımda geleceği araştırıyor.

  SÖKME / UNRAVEL
  14 dk / Hindistan / 2012
  Yönetmen: Meghna Gupta
  Dil: İngilizce, Hintçe / İngilizce, Türkçe altyazılı

  Batıdaki insanlar giysilerini attığında, bu istenmeyen giysiler okyanusları aşarak doğuya, Hindistan endüstrisine doğru yolculuğa çıkıyor. Hindistan’ın batısındaki Kutch bölgesinden kuzey şehri Panipat’a kadar giysi geri dönüşüm işçileri dünyanın farklı köşelerinden gelen giysileri ipliğe çeviriyor. Discovery Channel dışında batı kültürüne pek maruz kalmamış giysi geri dönüşüm işçileri, kendi hayal güçlerine ve atık giysilerle gelen söylentilere dayanarak Batı hakkında ilgi çekici bir perspektif üretiyor.

  ORTAK BİR HAK / A COMMON RIGHT UGANDA
  6 dk / Hindistan / 2012
  Yönetmen: The Source Project
  Dil: İngilizce, Hintçe / İngilizce, Türkçe altyazılı

  2015 ILC Ödülünün sahibi Uganda Arazi İttifakı mevcut yasaları arazide yaşayanları korumak ve güçlendirmek için organize olmanın olağanüstü bir örneği. Karamoja gibi halklar, 50’nin üzerinde farklı grupla çalışarak Ortak Arazi Birliği’ni kurdu ve mevcut yasalarla arazilerinin ellerinden alınmasına karşı çıkarak yatırım için adil bir tazminat almayı başardı. Burası Karamojong and bu onların hikayesi.

  TOPRAĞA DÖNÜŞ / BACK TO THE LAND
  5 dk / İskoçya / 2016
  Yönetmen: Chintan Gohil
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Film, yıllarını Londra’nın hengamesinde müzik piyasası üzerine habercilik yaparak geçiren Sarah Boden’ın bir gün eşyalarını toplayarak çobanlık yapmaya başlamasını konu alıyor. Toprakla ilgili en başarılı hikayelerden biri.

  BANGALORE’DA ATIK YÖNETİMİ VE GERİ DÖNÜŞÜM / WASTE MANAGEMENT AND RECYCLING IN BANGALORE
  7 dk / Hindistan / 2016
  Yönetmen: Helena Ziherl, Reto Steffen, Marlyne Sahakian
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  Bangalore’da Atık Yönetimi ve Geri Dönüşümü, 2003 yılında Bangalore’da patlak veren çöp krizinin ardından atığın kaynağında ayrıştırılması ile ilgili çıkan yeni bir kanunun mahallelerde nasıl yorumlandığını aktarıyor. Çöp toplayıcılarının kritik rolü ve atığın evlerde ayrıştırılmasının yaygınlaştırma çalışmaları değerlendiriliyor.

  YAŞAYAN TOHUM / THE LIVING SEED
  20 dk / Hindistan / 2015
  Yönetmen: Tadpole Artists Collective
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  GDO, organik çiftçilik, çiftçilerin geleceği, tarım ve gıda politikaları hakkındaki tartışmalar yeni değil. Navdanya 25 yıldır tohum özgürlüğü ve çiftçi hakları için mücadele ediyor. Bugün yalnızca biyolojik ve ekolojik yıkımla mücadele hareketi konusunda değil, “yaşayan” ve gelişen ekonomiler ağının oluşması konusunda da çok kritik bir noktadayız. Yaşayan Tohum ile tarım, tohum açısından ele alınıyor.

  YAŞAYAN TOPRAK / THE LIVING SOIL
  18 dk / Hindistan / 2015
  Yönetmen: Tadpole Artists Collective
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  GDO, organik çiftçilik, çiftçilerin geleceği, tarım ve gıda politikaları hakkındaki tartışmalar yeni değil. Navdanya 25 yıldır tohum özgürlüğü ve çiftçi hakları için mücadele ediyor. Bugün yalnızca biyolojik ve ekolojik yıkımla mücadele hareketi konusunda değil, “yaşayan” ve gelişen ekonomiler ağının oluşması konusunda da çok kritik bir noktadayız. Yaşayan Toprak ile tarım, toprak açısından ele alınıyor.

  ŞİŞEDEKİ MESAJ / MESSAGE IN A BOTTLE
  15 dk / ABD / 2015
  Yönetmen: Danny Schmidt
  Dil: İngilizce / Türkçe altyazılı

  “Chasing Ice” filmi ile ünlenen fotoğrafçı James Balog, iklim değişikliğini temelinden anlamak için bir yolculuğa çıkar. Kendini keşfettiği bu yolculuk onu, bir fotoğraftan çok daha iyisiyle ayrıldığı Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’ne götürür.

  KIRLANGIÇ PROJESİ / SWALLOW PROJECT
  4 dk / Türkiye / 2014
  Yönetmen: Kenan Özer
  Dil: İngilizce / İngilizce, Türkçe Altyazılı

  Film turizmde bir doğa farkındalığına yol açan ve “Sürdürülebilir Turizm” alanında uluslararası bir çok ödül alan SKAL İnternational Antalya kulübünün hazırladığı kırlangıç projesini anlatıyor. Kırlangıçlar, doğal yaşam alanlarına turizm tesisleri yapılmasına rağmen ortama uyum sağlayıp o alanları terk etmedi. Yuvalarını binalara yaparak kalan doğal yaşam alanlarından beslenmeye devam ettiler. Turizmde bu yuvaların müşteri şikayeti ile bozulması bu projenin çıkış noktasını oluşturdu. Film, basit bir projenin hem turizmciler hem de misafirleri açısından doğa dostu turizmin kapılarını aralamasına ışık tutuyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya