Sürdürülebilir Mimariye Dönüştürülen Ev

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  California’ da orta yüzyıldan kalma bir evi, ev geliştirme firması olan Glasshouse’ un kurucusu olan Shannon Bloemker, tadilat yaparak evi LEED platinyum sertifika alacak hale getirmiş.

  Shannon Bloemker, 20 yıldır bu şekilde evleri yenileme işleri ile uğraşıyor. Hatta bir tasarımı için kendi kendi evini test binası haline getirmiş ve böylece diğer binanın sürdürülebilir tasarımını tamamlamış.

  Shannon Bloemker, LEED platinyum sertifika alacak hale getirdiği evin orijinal görüntüsünü hiç bozmadan modern bir yenileme yapmış.
  Evin tadilatı sırasında geri dönüşüm olabilecek malzemeler kullanılarak yapılmış. Ayrıca evin renovasyon giderlerinin azaltılması için inşaattan çıkanlar yenilenerek tekrar kullanılacak bir hale getirilmiş.

  Shannon Bloemker, evin çatısında güneş panelleri kullanmamış ve bunun yerine metal paneller ile çatının ara kısmına PV film kullanmış ve bu malzemenin kullanılması ve metal yardımı ile elde edilmiş olan sıcaklıkta artmış oluyor.

  Doğal yağmur sularının birikmesi sağlanmış ve böylece biriken yağmur suları rezervuar suyu olarak da değerlendirilmiş olarak su tasarrufu sağlanmış. Ayrıca tüm bunların dışında duş alma esnasında kullanılmış olan sular ile de bahçe sulaması yapılarak atık sular değerlendirilmiş olmuş.

  Bu tasarım göz önüne alınarak çok küçük dokunuşlar ile evlerimizi sürdürülebilir standartlara uygun bir hale getirebiliriz. Bu şekilde hem doğaya daha az zarar verilir, hem de doğal kaynakları yeterince kullanarak tasarruf sağlanır ve böylece faturalarda bir düşüş yaşanabilir.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya