Sümela Manastırı İçin Yenileme Projesi Kabul Edildi!

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, AA muhabirine yaptığı açıklamada,Sümela Manastırı’nın Türkiye ve DoğuKaradeniz’in en önemli turizm merkezlerinden biri olduğunu ifade etti.

  Manastırı her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini vurgulayan Kansız, Sümela Manastırının kente gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği tarihi mekanların başında geldiğini anlattı.

  Kansız, bu nedenle alanın restorasyon çalışmalarının büyük önem taşıdığını dile getirerek,Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sümela Manastırı için yeni bir restorasyon projesi hazırlandığına işaret etti.

  Projeyle Sümela Manastırı’nın bulunduğu alanda çevre düzenlemesi ile mekanda restorasyon çalışması gerçekleştirileceğini ifade eden Kansız, şöyle konuştu:

  “Projeyle ayrıca çevredeki yürüyüş yolları, eksik kalan işlerin tamamlanması ve ziyarete kapalıolan bölümlerin restorasyonu tamamlanacak. Böylelikle manastırda kapalı olan alanlar da manastıra gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Projenin hayata geçmesiyle birlikte her yıl artan ziyaretçi sayısının daha da artmasını planlıyoruz.”

  “RESTORASYONA OCAK AYINDA BAŞLANACAK”

  Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan da Sümela Manastırı’nın Türkiye’deki en büyük manastırlardan biri olduğuna dikkati çekerek, tarihi yapının son yıllarda dünya turizminde ön plana çıktığını kaydetti.

  Koçhan, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Sümela Manastırı’nda sanatsal, kültürel ve mimari açıdan detaylı proje hazırlandığını dile getirerek, Maçka Belediyesi olarak hazırlanan projeyi onaylayarak Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderdiklerini belirtti.

  Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da onaylanan projeyle Sümela Manastırı’nda bundan sonraki süreçte ilk defa aslına uygun kapsamlı ve nitelikli restorasyon yapılacağını ifade eden Koçhan, restorasyona gelecek yıl ocak ayında başlanacağını vurguladı.

  “TAMAMEN ASLINA UYGUN, ESKİ GÖRÜNÜMÜNE DÖNECEK”

  Koçhan, çalışmaların yaklaşık 3 yıl süreceğini vurgulayarak, Sümela Manastırı’nın aslına uygun restore edilmesi Türkiye ve dünya turizmi açısından önemli bir kazanım olacağını bildirdi.

  Proje kapsamında manastırın kapalı alanlarının da restore edilerek ziyarete açılacağını anlatan Koçhan, “İnşallah restorasyonla Sümela Manastırı dışarıdan tamamen aslına uygun tarihi eski görünümüne dönecek” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya