Sümela Manastırı Bir Yıl Kapatılıyor

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yanlış yapılan restorasyonun düzeltilmesi ve dağ yamacından kaya düşme tehlikesinin ortadan kaldırılması amacıyla Trabzon’un dünyaca ünlü Sümela Manastırı bir yıl turizme kapatılacak.

  Trabzon’da yılda bir milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Sümela Manastırı’nda 1991’de başlayan restorasyon çalışmalarında, 14 yılda tam altı firma değişti. Yaklaşık 1.5 milyon lira harcanarak 2007’de tamamlanan ilk restorasyon skandalla sonuçlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın beş yıl önce oluşturduğu Bilim Kurulu, manastırın zeminine beton dökülmesi, bölgedeki taşları kullanmak yerine başka illerden beyaz taş getirilmesi gibi orijinal yapıya aykırı yöntemlerle restorasyon değil adeta inşaat yapıldığını belirledi. Bunun üzerine yaklaşık 4 milyon TL daha harcanarak restorasyonun yüzde 73’ünün sil baştan yapılmasına karar verildi.

  Bu çerçevede geçen mayısta manastırın bulunduğu Karadağ’ın eteklerinde, kaya ve buz kütlelerinin düşmemesi için bir çalışma yapıldı. Karadağ’a tırmanarak manastırın avlusuna kadar inen endüstriyel dağcılar, yamaçtaki kaya parçalarını kontrol etti. Güçlükle yürütülen kontrollerde, düşme riski taşıyan kaya parçalarının ve çatlakların serpme çimento veya çelik ağlarla kontrol altına alınmasına ve Sümela’nın hemen üst tarafında bulunan dağ yamacındaki çok sayıda kayanın temizlenmesine karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, hazırlanan rapor çerçevesinde hem restorasyon hem de kaya düşme tehlikesinin önüne geçmek amacıyla bu ay çalışmalara başlama kararı aldı. Çalışmalar nedeniyle manastır bir yıl süreyle turizme kapatılacak. Öte yandan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalioğlu, böylesi önemli bir tarihi yapının bir yıl süreyle kapalı kalmasının turizme zarar vereceğini belirterek, “Bakanlığa, mayıs ayına kadar çalışmaların tamamlanması gerektiğini ilettik. Görüşmelerimiz sürüyor. Sonuçta Sümela’yı 1 milyona yakın turist ziyaret ediyor. Bunların yarısına yakınını da Araplar oluşturuyor. Haliyle turizm sezonunda kapalı kalması ülke ekonomisine de zarar verir” dedi.

  {53b10e13-38ee-49f2-96f5-e6f20133fb4f}.3174779

  BİN 150 METRE YÜKSEKTE…
  Trabzon’un Maçka ilkesine bağlı Altındere köyü sınırlarında bulunan Sümela Manastırı deniz seviyesinden bin 150 m yükseklikte yer alıyor. Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup, kilisenin MS 365-395 arasında inşa edildiği sanılmaktadır.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya