Stuttgart 21 Projesi Kapılarını Halka Açtı [kısa kısa]

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Avrupa’nın en büyük istasyon-demiryolu ve şehir planlama projesi olarak da bilinen Stuttgart 21 Projesi devam ediyor. Proje maliyetinin 9,8 milyar Euro’ya çıkacağı ve 2025 yılından önce bitmesinin mümkün olmadığı iddiaları Alman Demiryolları (DB) tarafından yalanlandı.

  Avrupa’nın en büyük demiryolu ve şehir planlama projesi olarak bilinen Stuttgart 21’in inşaat alanı ilk defa halka açılacak. Bugünden itibaren 3 gün boyunca gerçekleşecek olan açık kapı gününde projeyi yerinde görmek isteyen vatandaşlar yetkililerden bilgi alabilecek.

  Ziyaretçiler ayrıca sanal gerçeklik gözlüğü ile de Stuttgart Tren İstasyonu’nun 2021 yılındaki halini sanal ortamda gezme imkanına sahip olacak.

  projes

  STUTTGART 21 PROJESİ NEDİR?

  Stuttgart 21 Projesi’nin mimarı Paul Bonatz. Proje kapsamında transit akış trafiği olmayan (Kopfbahnhof) 16 peronlu halen hizmet vermekte olan Stuttgart tren istasyonu tamamen yer altına yeraltına alınacak. Stuttgart 21 için Stuttgart’ta şehrin altına yaklaşık 60 kilometreyi bulan tünel ve yeni raylar sistemleri ile hızlı trenlerin transit geçişi ve gerektiğinde konaklaması sağlanmış olacak.

  Proje kapsamında Stuttgart Mnfred Rommel Uluslararası Havaalanı ve Wendlingen-Ulm güzergahına yeni tren yolu ve tüneller yapılıyor. 1994 yılında ilk defa kamuoyuna sunulan proje ile ilgili bir yıl sonra tamamlama ve bütçe konularında Deutsche Bahn (DB), Federal Hükümet, Baden Württemberg Eyaleti hükümeti ve Stuttgart Büyükşehir Belediyesi arasında mutabakat sağlanmıştı.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir