Slash Architects’in Korkuyu Yok Eden Tasarımları!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimari sağlık alanında da oldukça ilginç tasarımlar ortaya koyarak hastaların korkusunu en aza indiriyor ve onlara güven vererek eğlenceli mekânlar ortaya koyuyor. Bu konuda da mimari, iç mimari ile kentsel tasarım konularında ödüllü birçok projeye imza atmış olan Mimar İpek Baycan ve Mimar Şule Ertürk Gaucher’in liderliğinde olan Slash Architects’ın tasarımları öne çıkıyor.

  Tasarlamış oldukları farklı mekânlarla diş kliniklerine gelen hastaların sağlık birimine gelmek ile ilgili endişelerini “iyileşmek için gelinen yer” olgusu ile değiştirmeyi amaç edinen iki ortak, bu düşünceleri ile gelen hastaların gelme amaçlarını unutturup kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlıyorlar. Hastalarda rahatlama etkisi bazen eğlenceli aktivitelerle sağlanırken bazen de iç mekândaki bahçelerle sağlanıyor.

  Şule Ertürk Gaucher, şimdiye kadar ülkemizde muayenehane ya da kliniklerin tasarımlarının ihtiyaç olarak değil de sadece doktor bilinirliği ile alakalı olduğunu söylerken, çoğu kliniklerin bir apartman dairesinde açıldığı ve hiçbir değişiklik yapılmaya ihtiyaç duyulmadığını belirtti. Fakat günümüzde tüm yapılarda değişikliğe gidildiği gibi bu tür muayenehanelerde ve kliniklerde algı farklılaşıyor. Artık hem doktorlar hem hastalar gittikleri mekânlarda estetik ve fonksiyonel farklılık arıyorlar.

  Mimar İpek Baycan ve Mimar Şule Ertürk Gaucher sağlık sektörü mekânlarının tasarım ya da yaratıcılık olmadan da yapılabileceği düşüncesinin geçmişte kaldığını vurgularken, şimdilerde sağlıkla alakalı mekânların tasarısı yapılırken sadece hastanın değil zamanlarının büyük bir bölümünü hastane ortamında geçirmekte olan personel ile doktorların da konforlarının önemsendiğini söyledi.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya