Sketch Up Pluginleri Nedir? Ne İşe Yararlar?

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çizimi ve modellemeyi kolaylaştıran araçlardır kısaca.Başlı başına programlar değillerdir , çalışmak için başka programlara ihtiyaç duyarlar.Kalifiye bir modelleme uzmanının sketch up ekranı adeta iğne atsan yere düşmeyecek kadar doludur ve heryerinde pluginler yer almaktadır.Çok büyük tasarım ofisleri ve görselleştirme ajanslarında çalışan uzmanların sıkça kullandıkları eklentilerdir pluginler.

  Bilgisayarları kastırdıkları ( ekran kartı ve işlemciyi olağan üstü yorucu ve efor sarfettirici davranış) doğrudur.

  Render motorları ‘da birer plugindir desek yanlış olmaz.Çünkü bir yama mantığıyla onlarda ana programa çeşitli yollarla monte edilerek çalışan kişinin işini kolaylaştırmaktadırlar.

  Kimilerine göre Sketch Up Trimble tarafından satın alındıktan sonra eski performansını ve popülerliğini kaybetmiş denilse de ben de sadık bir Sketch Up kullanıcısıyım.Çünkü arayüzünü çok sade buluyorum ve tüm 3d çalışmalarımı neredeyse hiç bir eklenti kullanmadan yapabiliyorum.

  Şimdi konuyu dağıtmadan ve sözü fazla uzatmadan bahsettiğim pluginleri indirebileceğiniz linkleri ve pluginlerin kısa özelliklerini paylaşayım..Ancak hepsinden önce bu pluginleri nasıl kuracağınızı anlatan aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.Hatırlarsanız uzun zaman önce sketch up ve eğitim videolarını barındıran güzel bir site olarak bahsettiğim bu yazıda da benzer konulara değinmiştim.

  1001bit Tools

  Çizim fonksiyonlarını barındıran ücretsiz bir Sketch Up eklentisidir.Ücretsiz olması nedeniyle indirip denemenizde fayda var.Normal yollarla çizmenin ve modellemenin pek kolay olmayacağı döner merdiven ve çeşitli mimari elemanları bu eklentiyle daha kolay biçimde çizebilirsiniz.İndirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

  DiBAC 2014

  Bu eklentiyle tıpkı ileri Autocad tekniklerindeki çizim kolaylaştırıcı fonksiyonlar gibi çeşitli kolaylaştırıcıları bulmanız mümkün.16 Saat boyunca ücretsiz deneme sürümü bulunmakta.Programın tam sürümü 50 euro.Deneme sürümünü indirmek veya satın almak için burayı tıklayabilirsiniz.

   

  Şimdilik bu kadar yeterli.Daha fazla plugine ulaşmak için sketch ucation sayfasına ücretli/ücretsiz üye olabilirsiniz.Kendinizi geliştirebilirsiniz.

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya