Sicilya’da Bal Peteğinden Esinlenilmiş Park!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yeşil alanların yok edilerek zamanla her yerin betonlaşmaya başladığı ülkemizde bu tip tasarımları ne yazık ki göremiyoruz. Zighizaghi Parkı, basit, modüler ve esnek tasarımı göze çarpıyor. Parkta bitki tasarımı yapılırken bal peteğinden ilham alındığı görülüyor.

  Sicilya’nın Favara kasabasında bulunan beton meydan değiştirilerek yapılan Zighizaghi Parkı, hem eğlenceli hem oldukça yeşil bir alan yaratılarak herkesin yararlanacağı hoşça vakit geçireceği bir alana dönüştürülmüş.

  Zighizaghi Parkı’nın yer döşemesi bal petekleri gibi yapılmış ve ara peteklere bitkiler ekilerek yetiştirilerek hoş bir görüntü elde edilmiş. Ayrıca bitki aralarına yine bal peteği şeklide küçük taburelerde koyularak kısa dinlenme mekanları da oluşturulmuş.

  Zighizaghi Parkı Favara kasabası yaşayanlarının ihtiyacı için tasarlanmış. Tasarımı OFL Mimarlık’a ait. OFL Mimarlık, ahşap ve bitkilerin başarılı kombinasyonu gerçekleştirmiş ve çoklu duyusal kentsel bahçe olan Zighizaghi parkını geçen ay tamamlayarak ziyaretçilerin hizmetine açmış. Buraya gelen misafirler bitkiler, müzik ve sanat ile güzel bir şekilde ağırlanıyorlar.

  Park tasarım esnekliğine sahip. Kaldırım taşı olarak kullanılmış ahşaptan yapılan altıgen modüller okume ağacından yapılmış. Bu modüllerin çoğu kaldırım taşı iken diğerleri de oturma alanı ve bitkiler için kullanılmış. Parkta bitki olarak da Akdeniz bitkileri yetiştirilmiş ve bu bitkiler otomatik sulama sistemi ile sulanıyor.

  Siyah ayakları olan altı tane kırmızı pirizma ise hem aydınlatma için hem de müzik için kullanılmakta. Bu sistemin adı ise Süper Pod.

  Etiketler:
  · · · · ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya