Bu Saunalar Ormanın İçinde!

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğal yaşamı sevenleri sauna ile buluşturan bu tasarım görenleri kendisine hayran bırakıyor. Almanya’nın Biberach kentinde inşa edilmiş olan Jordanbad Saunaları, doğa ile saunayı iç içe katmış. Bu güzelliği projesi mimarlık olan firması JesckeArchitektur&Planung’a ait.

  Muhteşem saunaların büyük pencereleri mevcut. Bu pencereler sayesinde orman ve gölet manzarasını doyasıya izlemek mümkün oluyor. Tamamen doğa ile uyumlu bir şekilde tasarlanmış olan bu sauna binalar araçların arasında kaybolma hissi veriyor.

  Orman içine yapılmış olan bu sauna binaların ömrünün daha uzun olması açısından yapımında beton kullanılmış. Kullanılan betonun sert görüntüsünü kaybetmek için ise iç cepheyi de dış cepheyi de ahşap ile kaplamışlar. Cephelerdeki kullanılan ahşapların dayanaklı olmasını da dayanıklı bir ağaç olarak bilinen ‘robinia’ ağacını kullanarak sağlanmış. Bu ağaç halk arasında yalancı akasya olarak bilinmektedir.

  Saunaların aydınlatılması led lambalar ile sağlanmış. Tasarımcılar bu tür aydınlatmaların yumuşak ve rahatlatıcı bir özelliği olduğu için buralarda kullanıldığını söylüyorlar. Aydınlatmayı sağlayan led aydınlatmaların enerji ihtiyacı ısı enerjinin geri dönüşümü ile sağlanmakta.

  Saunalardan aynı anda toplamda 120 kişi yaralanabiliyor. 120 odası bulunan saunaların her bir odasında bitkisel aromalar kullanılıyor ve böylece bölmelerin hoş kokması sağlanıyor.

  Enerjinin fazla harcanacağı düşünüldüğünden enerji tasarrufu sağlamak için ve maliyetin düşmesi açısından aynı anda hem elektrik hem de ısı enerjisini üretebilen CHP sistemleri kullanılıyor. Kullanılan bu sistem ile katı yakıtlara da ihtiyaç duyulmuyor.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya