Şantiye Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarlar için pek çok iş ortamı bulunmaktadır.Bunlardan birisi elbetteki şantiyelerdir.Bir inşaat mühendisinin şantiye şefi olması ile bir mimarın şantiye şefi olması arasındaki en büyük fark mimarın biraz daha o ortamın yabnsıcıymış gibi durması ve giyinmesi diyebiliriz.Ve mimarın detaylara olan farklı yaklaşımıyla inşaat mühendisinin uygulanması kolay çözümleri tercih etmesidir.

  Şantiyelerde ayakkabı seçimi çok önemli bir konudur.Çünkü inşaatın muhtelif yerlerini ziyaret ederken neredeyse her türlü tehlike ile karşı karşıya kalmak olasıdır.Düz taban bir ayakkabı seçmek neredeyse bir cinayettir.Çünkü ayakkabının yüksek olması tabanının yumuşak olması ve dışarıdan gelebilecek çivi vs. gibi tehlikelerden de o kadar kurtulunmasını sağlayabilir.

  Dolayısı ile özellikle şantiye ayakkabısı seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Siyah çabuk kirlenir ve şantiyeyi ziyarete gelen vip konukların , örneğin yatırımcı vs. hemen dikkatini çekebilir..Bu yüzden taba rengi yani tozu saklayan bir ton tercih edilebilir..

  Bağcıklı olmaması bir avantajdır.Cırt cırt diye tabir edilen yapışkanlı ayakkabılar diğerlerine nazaran daha çabuk deforme olabilmesi bakımından dezavantajlı gibi görünse de kullanım kolaylığı bakımından bağcıklı ayakkabılardan sıyrılmaktadır.

  Tabi seçilecek ayakkabının Ortopedik ayakkabılar arasından seçilmesi iş ortamında odaklanmanızı artıracak en önemli unsurlardan biri olacaktır. İş yerindeki veriminizi arttırmanız ve böylece proaktif yaklaşımlar ile etkin bir proje gerçekleştirmeniz de ortopedik ayakkabılar tarafından sağlanacak faydalar arasındadır.

  Ayakkabının burnundaki plastikte olsa bir koruyucu ön darbelik bulunmalıdır.Parmak sağlığı ve hareket kolaylığı sağlayacak bu ufak detay , şantiyede çok kolaylık sağlayacaktır.

  Ayakkabının tabanı ne kadar yüksek ve dayanıklı bir malzemeden olursa bu o kadar iyi bir ayakkabı olduğu gösterir.Tabi şantiye için konuştuğumuzu göz önüne almayı unutmayın..

  1899-019-s1-bez-is-guAyakların özellikle şantiye gibi yüksek efor harcanılan bir ortamda terleyebileceğini unutmayın..

  Ayakkabı seçerken kenarlarının ayaklarınızın hava almasını sağlayabilecek nitelikte farklı bir malzemeden olması gerçekten iyi olur.

  Ancak bu durumunda şöyle bir dezavantajı da var ki o da o hava almasını sağlayan bölgelerin mukavemet (dayanıklılık) bakımından en zayıf bölgeleri olmasıdır..

   

   

   

   

  Bahsedilen noktanın ayakkabı olduğunu göz önüne alarak reme bakarsanız daha iyi olur ! :) ..Konu ile ilgili daha iyisini bulamadığım için bu resmi tercih ettim , hemen öyle bakmayın !

  Bahsedilen noktanın ayakkabı olduğunu göz önüne alarak resme bakarsanız daha iyi olur ! 🙂 ..

  Bayanlar için ise söylenecek noktalar hemen hemen aynı fakat oldukça önemli bir kaç husus var ki gerçekten paylaşılmaya değer şeyler bunlar..

  Örneğin düz taban , sıfır topuklu , tamamen açık , sandalet , kirlenmesi kolay tonlar asla tercih edilmemelidir.Ayağın , gelebilecek ufak darbelerden korunması ve hareket kolaylığı sağlayabilecek bir altyapıdaki ayakkabıyla kuşatılması gerekmektedir.

  Şantiye ziyaretleri konusunda tercih edilecek elbiseden de kısaca hazır yeri gelmişken bahsetmekte yarar var diye düşünüyorum..

  Vücudu saran ve rahat hareket etmeyi engelleyici çok bol elbiseler de tercih edilmemelidir.

  Hareket kolaylığı sağlayan , hızlı hareket etmeyi engellemeyen , yırtılmaktansa esnemeyi tercih eden elbiselerin tercih edilmesi , şantiye ziyareti sırasında size kolaylık sağlayabilir.

  Bu arada tonlamalara , etek boyuna , kirlenme olasılığına da dikkat edilirse faydalı olabilir.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya