San Mateo Kamusal Kütüphane

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğa ile uyumlu olan bu kütüphane, belediyenin sahip olduğu bir yapının da kent için bir tür simge oluşturabileceğini gösterir türdedir.

  San Mateo Kamusal Kütüphanesi, fazlaca önemli bir kamusal workshop sonunda oluşturulmuş olan bir tasarım olmasından kaynaklı kent sakinlerinin taleplerini çok net bir şekilde içermesi açısından farklı bir bina oluşturulmuştur. Kütüphane, kent sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte oluşturulmuştur, bu özelliğiyle de güçlü bir kamusal yapı örneği oluşturmaktadır.

  Ömür boyu eğitim alanında çok büyük bir kaynağı oluşturabilen kütüphanede 100 adet internet olanağı sağlanmış olan bilgisayar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, gençler ve çocuklar için ayrı okuma, çalışma alanları mevcut olmaktadır.

  Havadar ve iki katlı lobisi, cadde tarafı tamamen cam kaplı bina, oldukça davetkâr görünmektedir. Misafirler için, binanın her katında, bulunulan yeri gösterebilen, kızılağaçtan yapılmış bir bilgi kulübesi bulunmaktadır. İkinci katta ise, 2 katlı bir okuma odası bulunmaktadır. Bu oda, tepedeki pencere yardımıyla, güneş ışığından en yüksek derecede yararlanılmaktadır. Pencerelerde bulunan fotoseller ile birlikte güneş ışığının kontrolü sağlamaktadır. Toplanda 3 katlı olan bu binanın yeraltında bulunan 2 katlı bir de otoparkı bulunmaktadır.

  Kütüphanede, su ve enerji kontrol stratejileri kullanılmıştır. Bina, doğal havalandırmanın ve günışığının yeraltındaki katlarda dahi kullanılabildiği nadir binalardan birini oluşturmuştur.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya