San Diego’nun İlk Sertifikalı Pasif Evi!

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kaliforniya’nın Ramona ilçesinde bir tepenin üzerinde yer alan ve bölgede sık olarak uçarken görülen Kaya Kartalı’nın adı ile anılmakta olan Casa Aguila, gelecek yıllarda yapılacak olan konutlara örnek olması planlanarak yapılmış sürdürülebilir bir tasarımdır. Pasif ev standartlarında olan yapım teknikleri ile inşa edilmiştir.

  Yapı, 2007 yılında Kaliforniya’da çıkan ve binlerce binanın yanıp kül olduğu ayrıca bir milyondan fazla insanında etkileniş olduğu orman yangınlarından sonra inşa edilmiş. Ev San Diego’nun ilk sertifikalı Pasif Ev olarak küllerinden yeniden doğmuş oldu.

  Casa Aguila, ilçede ilk yerinde atık su arıtma iznini almış ve ilk iç mekan su kullanımı için toplanmış olan yağmur suyunu kullanabilme iznini alan bir ev. Ayrıca pil gücü, güneş enerjisi ve rüzgar türbini ile kendi enerjisini üretmekte olan Casa Aguila, kendi kendine yeten bir ev konumundadır.

  Bölgede neredeyse bir çöl iklimi yaşanmaktadır. Kışın sıcaklık sıfırın altına inerken, yazın da genellikle 40 dereceyi aşmaktadır. Bu yüzden yapının cephesi yüksek yalıtımlı ve aynı zamanda hava geçirmez bir şekilde yapılmış. Isı geri kazanımlı havalandırma sistemi ile optimum iç mekan hava kalitesi sağlanıyor ve ısıl verimlilik korunuyor.

  Ev tamamen şebekeden bağımsız olması istenmiş. Yapının en etkileyici yönü ise, gelişmiş enerji sisteminin olması. Yenilenebilir enerji üretmekte olan evin, şebekeyi sadece yedek enerji gerekli olduğunda kullanmasını sağlayan bir akü sistemi bulunuyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya