Sağlam Basıcan Bu Hayatta!! 3.Köprü İnşaatıyla İlgili İlginç Haber

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

    Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. Havalimanı’nın yapılacağı bölgeyi çevre jeolojisi açısından inceleyen bir rapor hazırladı. Birgün Gazetesi’nden Olgu Kundakçı’nın haberine göre, raporda, İstanbul’un Karadeniz kıyısında, Terkos gölünün bitişiğinde belirlenen 7 bin 594 hektar büyüklüğündeki alanın jeolojik ve tektonik yapısı nedeniyle havalimanı inşaatına uygun olmadığı belirtildi.

  Rapora göre alandaki terk edilmiş kömür sahalarında yapay olarak oluşmuş göller ve tepelerin giderilmesi için aşırı miktarda kazı ve dolgu yapılması gerekiyor. Alandaki büyük göllerin tabanındaki 6,5 metreye kadar varan kalınlıkta balçık ve gevşek malzemelerden oluşmuş maden atık yığınları zemine ait tehlikeli özellikleri oluşturuyor. İnşaat sahasında yapılan sondajlarda, onlarca metre çamurlu killi seviye tespit edilirken sağlam zemine ise ulaşılamadı.

  Raporda, mevcut suni göllerin susuzlaştırılması, yeraltı su seviyesinin belirsizliği, rehabilite edilmeden terk edilmiş kömür ve kil sahaları, yüzeysel ve derin heyelanlar, sıvılaşma riskleri alanın inşaata uygun olmamasının nedenleri arasında sayıldı.

  Zeminde çökme yaşanabilir

  Uluslararası nitelikteki havalimanlarında pist eğimi sınırının neredeyse sıfıra yakın olduğu belirtilirken 3. Havalimanı için seçilmiş alan güneyde 130 metre yükseltisinde bir sırt ile Karadeniz kıyısı arasında bir yerde yer alıyor.  Alanın topografik özelliği 2,5 milyar metreküplük bir dolgu yapımını ve tepelerin tıraşlanmasını zorunlu kılıyor.

  ÇED Raporu’na göre ise dolgu kalınlığı pek çok yerde 50 metrenin üzerinde, bazı pistlerin altında 95 metre, bazı göllerin en derin kesimlerindeki alanlarda isen 105 metreye varıyor. Rapora göre havalimanı için inşa edilecek  6 pistin çok büyük bir bölümü olumsuz zemin yapısına sahip alanların üzerine yapılacak. Raporda, pistleri ve apronları oluşturabilmek için yapılacak dolgunun zeminin çok zayıf olması nedeniyle ciddi bir tehlike oluşturduğu belirtilirken  böyle bir zemin yapısının bu denli kalın bir dolguyu çökmeden taşıma ihtimalinin ise düşük olduğu dile getirildi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya