Saf Altından Çamlıca Camii

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çamlıca Camii’nin maketi İstanbul Jewelry Show’da sergilendi. Altından yapılan makette 233 kilo altın kullanıldı. Çamlıca Camii’nin altın maketi ile ilgili olarak Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, caminin açılışını iple çekerek beklediklerinden bahsetti.

  İstanbul Jewelry Show’da sergilenen altın Çamlıca Camii’nin maketi oldukça büyük ilgi gördü. Maketin yapımında 27 kişinin çalıştığı ve makete toplam 233 kilo 680 gram altın, 73 kilo 540 gram gümüş kullanıldığı açıklandı. Maket yaklaşık olarak 3 ayda tamamlandı.

  Altın Camii’nin maketinde, 1805 tane 100 gramlık külçe altın, 1384 tane 20 gramlık külçe altın ve 75 tane 100 gramlık külçe gümüş kullanıldığı belirtildi. Göz kamaştırıcı maketin boyu 1,85 metre, eni 85 santimetre, yüksekliği ise 105 santimetre olarak açıklandı. Tüm ihtişamı ile altın camii maketi sergide en çok konuşulan objelerden biri olduğu görülüyor.

  Üsküdar Belediye Başkanı olan Hilmi Türkmen’in altından Çamlıca Camii maketine göstermiş olduğu ilgi ve alaka dolayısı ile sosyal medyada da makete ilgi oldukça fazla.

  Fuarı gezerken maketi görerek maketle fotoğraf çektiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İstanbul’a Çamlıca Camii ile asrın mührünün vurulduğunu, fuarda sergilenen maket caminin orijinali ile aynı olduğunu söylerken, vatandaşların caminin açılış tarihini merak ettiklerini fakat merak etmemelerini fuardaki Çamlıca Camii’nin açılmış durumda olduğunu ve maketin saf altından yapılmış muazzam bir eser olduğunu söyledi. Ayrıca Hilmi Türkmen, Caminin 2017 yılının Ramazan ayında ibadete açılacağını da sözlerine ekledi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya