Rusya’da Sporcu Eğitim Merkezi ‘URAM Extreme Park’ Açıldı

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yakın zamanda, Avrupa’nın en büyük parklarından biri Rusya’nın Kazan kentinde açıldı. KOSMOS Architects ve Legato Sports Architecture tarafından tasarlanan bu park, URAM Extreme Park olarak biliniyor.

  Mimarlar: KOSMOS Architects, Legato Sports Architecture

  Yer: Kazan, Rusya

  Alan: 7980 m²

  Yıl: 2021

  8.000 m2’lik bir alanda kurulu halka açık park, bir hava parkı, sokak plazası, beton kase ve kaykay evi gibi çok sayıda ekstrem spor bölgesine sahiptir. Burası ayrıca çağdaş müzik merkezi, DJ okulu, paten dükkanı, dans salonu, galeri, konferans salonu, kafe ve dinlenme alanı gibi herkese açık çeşitli kültürel alanlara da sahiptir.

  URAM Extreme Park: Tasarım ve Konsept


  Kaynak: adsttc.com

  Parkın adı kendi içinde benzersizdir; URAM, Tatarca ‘sokak’ anlamına gelir. Bu park, endüstriyel iç mekanlara sahip devasa bir yapıdır. Bu ayırt edici mimarinin özellikleri :

  • Bir Kontrplak Okyanusu
  • Metal Nokta Bulutu
  • Beton Mağara

  Kaynak: adsttc.com

  Bu yeni spor merkezi, dört mevsim açık parklarıyla, sokak gençliği kültürünün nihai merkezidir. Bu yapı aynı zamanda bölge için yeni bir kentsel dönüşüm noktası oluşturacaktır. Burada insanlar tek çatı altında oyun oynayabilir, eğlenebilir ,spor, eğitim ve sosyal faaliyetlerde vakit geçirebilir.

  Parkın ana tasarımı planlanırken mimarlar ve tasarımcılar birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır.

  Kaynak: adsttc.com

  Mimarlar,

  • Profesyonel sporcuları Olimpiyat Oyunları gibi üst düzey yarışmalara hazırlamak için gerekli tüm spor tesislerini birleştiği,
  • Amatör sporcuların binicilik becerilerini geliştirebileceği,
  • Kazan’ın tarihi şehir merkezi bağlamına uyan,
  • Kentsel rekreasyon için açık ve özgür bir kamusal alana sahip,

  bir park inşa etmek istediler.

  Kaynak: adsttc.com

  Resimlerde de görebileceğiniz gibi, tüm bu temenniler mükemmel bir şekilde tamamlandı. URAM, aynı anda iki işlevi akıllıca ve ustalıkla yerine getirmeyi başaran dünyanın ender ekstrem parklarından biri haline geldi.

  Olimpik sporcular için profesyonel bir antrenman yeri ve aynı zamanda tamamen açık ve özgür bir kamusal alan.

  URAM Extreme Park: Mimari Teması

  Kaynak: arch2o.com

  Bu projede Alt Yüklenici Legato Spor Mimarisi Yenileme ve Geliştirme, Genel Yüklenici ise Eurostroyholding idi. Müşteri (Tataristan Cumhuriyeti’nin baş yatırım ve inşaat ofisi) için Mühendislik Çözümleri, Tatinvestgrazhdanproekt ile birlikte KOSMOS Architects ve Legato Sports Architecture tarafından sağlandı.

  Kaynak: adsttc.com

  8 000 m2 alana sahip bu kapalı spor merkezi, ekstrem spor alanlarında iki kata bölünmüştür. Yapının en iyi yanı, sadece bir Extreme Park değil, aynı zamanda çok işlevli bir kamusal alan olarak da çalışması. Burası ziyaretçilerin yılın herhangi bir zamanında gelebileceği, benzersiz bir dizi mekan ve çeşitli ekstrem spor tesisleri barındırmaktadır.

  Kaynak: arch2o.com

  URAM Extreme Park’ın Avrupa’nın en popüler kamusal alanlarından biri haline geldiğini öğrenince şaşıracaksınız. Her ay yaklaşık 13.000 misafir parkı ziyaret ediyor ve 4.000 binici parkta düzenli olarak antrenman yapıyor. 

  URAM Extreme Park: Extreme Dış Mekanlar

  Kaynak: arch2o.com

  Biraz da parkın dış tasarımından bahsedelim. Extreme Park’ın genel tasarımı oldukça minimalisttir; Ancak yakından bakarken bazı muhteşem detayları fark edeceksiniz. Bu, mimarların ayrıntılara büyük önem verdikleri anlamına gelir.

  Kaynak: arch2o.com

  Örneğin sokak plaza elemanlarının yan yüzeylerini süslemek için mozaik paneller kullanılmıştır. Bu size Sovyet anıtsal sanatını hatırlatabilir. Gün batımının renk paleti, özellikle yaz aylarında Kazanka Nehri’nden izlenebilecek şekilde seçilmiştir.

  Kaynak: adsttc.com

  Kaynak: adsttc.com

  Uram Sokağı Kültür Merkezi, tırmanılabilir, Kaydırılabilir, Yuvarlanabilir bir cepheye sahiptir.

  Binanın üst kısmı minimalist bir dikdörtgen bloktur. Binanın bu bölümünden Kazanka Nehri’ni görebilirsiniz. Bu cephe, güneşi veya gri gökyüzünü yansıtan ve hava koşullarına bağlı olarak görünümünü değiştiren özel bir soyut etkiye sahiptir. Bu yüzden aynı zamanda şehir için bir kentsel dönüm noktası olarak da çalışır. Oldukça şaşırtıcı, değil mi?

  Kaynak: adsttc.com

  Şimdi cephe malzemelerine geçelim. Sanayi yapılarında ve çevredeki çitlerde sıkça görülen cephede oluklu sac kullanılmıştır. Bazı kısımlarda ise binaya ayna parlaklığı vermek için paslanmaz çelik kullanıldı. Bu, bina cephesini benzersiz ve göz alıcı hale getirdi.

  Kaynak: arch2o.com

  Mimarlar, paten parkını inşa etmek için geleneksel inşaat yöntemlerini kullandılar. Formları karmaşık ve benzersiz olduğu için elle yapıldılar.

  Binanın üst hacmi, açık hava ekstrem parkının bir parçası olarak birkaç gösterişli beton tepe üzerine inşa edilmiştir. Dış mekan yapısının bu kısmı yaya seviyesinde inşa edilmiştir. Aynı zamanda yaklaşık yüz metrelik insan ölçeğinde bir alana sahiptir.

  Kaynak: arch2o.com

  Mimarlar, binayı çevreyle kusursuz bir şekilde uyum sağlayacak şekilde inşa ettiler. Binanın cephesi, radikal ve işlevsel peyzaja dönüştürülmüştür.

  Kaynak: arch2o.com

  Merkezin dış kısımları henüz tamamlanmamış olsa da bu alanlarda konferans salonu, oyun alanı ve düzenli spor etkinliklerinin yapılabileceği açık bir bölge yer alacak.

  Kaynak: arch2o.com

  URAM Extreme Park: Samimi İç Mekanlar

  Kaynak: adsttc.com

  Bu spor merkezi, modern sokak kültürünü destekleyen güçlü bir atmosfer sunuyor.

  Bu proje için, Kosmos mimarisi , ‘ConTemporary ArchiTecture’ kitabında yayınlanan faydacı mimarinin ilkeleri üzerine uzun araştırmalar yaptı. Legato, daha önce dünyanın en iyi binicileri ve park inşaatçılarıyla çalıştıkları için, bu tür olağandışı yapılar üzerinde harika bir deneyime sahiptir !

  Kaynak: adsttc.com

  Resimlere baktıktan sonra, binanın eşsiz iç mekanlarını merak ediyor olabilirsiniz. Binanın içi temel olarak basit olan endüstriyel malzemelerle oluşturuldu. Bu malzemeler beton, sac, güçlendirilmiş cam, kontrplak, alçıpan, duvar malzemeleri gibi ucuz ve pratiktir.

  Kaynak: adsttc.com

  Kaynak: adsttc.com

  Biraz da mekanın renk paletinden bahsedelim. Gördüğünüz gibi, malzemelerin doğal rengi çoğunlukla griye benzer. Bu nedenle, daha fazla derinlik ve tanım vermek için, iç mekanda başka bir parlak sinyal rengi olan Volt (parlak yeşil-sarı) kullanılmıştır. Volt rengi, insan gözünün en çok gördüğü renk olduğundan, güvenliği sağlamak için sokak ve yol navigasyonunda kullanılmıştır. Bu nedenle spor merkezinde güvenli ve konforlu navigasyon oluşturmak için merkezde de kullanılmaktadır.

  Kaynak: adsttc.com

  Ziyaretçilere gidecekleri yolda rehberlik etmek için bu zıt renk (Volt), resepsiyon, bilgi panosu ve kaçış yolu üzerindeki girişler dahil olmak üzere binanın en önemli alanlarında kullanıldı. Bu vurgulanan renk, alanın geometrisini de bilmenizi sağlar.

  Kaynak: adsttc.com

  Kaynak: adsttc.com

  URAM ekstrem parkı ile ilgili en şaşırtıcı şey, her alanın benzersiz bir şekilde tasarlanması ve onu oluşturmak için yalnızca bir tür malzeme veya tekniğin kullanılmasıdır.

  • Hava parkı tamamen kontrplaktan yapılmıştır ve bu, muhteşem bir “kontrplak okyanusu” oluşturur.
  • Benzer şekilde, amfide de mekân, bir “nokta bulutu” yardımıyla oluşturulmaktadır. Bu noktalar, temel olarak, uzayın alternatif bir geometrisini oluşturmaya yardımcı olan bazı asılı lambalardır.
  • İç cadde de lamba, duvar çerçeveleri ve ızgaralar kullanılmıştır.

  URAM Extreme Park: Spor Nesneleri

  Kaynak: arch2o.com

  Şimdi ekstrem parkın çeşitli kısımlarını tek tek görelim:

  Beton Kaykay Kasesi 

  Kaynak: adsttc.com

  Bu alan aslında kaykayın temel kurallarına göre rekabet için tasarlanmış derin bir kasedir. Legato Spor Mimarisi’nin baş tasarımcısı Vasily Borisenko, bu beton kase üzerinde John Magnusson ile birlikte çalıştı. İsveç’in en ünlü kaykaycılarından biridir.

  Paten ile ilgili tüm spor malzemeleri mevcuttur. Ayrıca korkulukları canlı volt rengine boyanmış bir merdiven kullanarak kaseye tırmanabilirsiniz.

  Amfitiyatro

  Kaynak: adsttc.com

  Sporcuların antrenmanlardan sonra dinlenip zaman geçirebilecekleri betonarme bir amfi tiyatro da bulunmaktadır. Ayrıca, kasenin düz kısımlarında, oyuncuların yeni numaralarını uygulayabilmeleri ve mükemmelleştirebilmeleri için sıra dışı kaykay alanları vardır.

  BMX Freestyle için Kontrplak Deniz

  Kaynak: adsttc.com

  Avrupa’da birçok kapalı ahşap hava parkı olmasına rağmen, URAM çok benzersiz ve farklı bir yapı. Ölçek ve çeşitlilik açısından burası, BMX serbest stil antrenman bölgelerini yeni bir düzeye taşıyor.

  İkinci katta bir galeri bulunuyor, buradan insanlar ahşap hava parkını rahatça izleyebiliyor. Bunun nedeni, alanın çevresi etrafındaki boşluğun zeminden 4,5 metre yükseltilmiş olmasıdır. Öte yandan pencereler, kontrplak parkın manzarasını engellemeden güzel bir Kazanka manzarası sunmaktadır. Seyirciler aşağıda olan her şeyi rahatça izleyebilmektedir.

  Kaynak: adsttc.com

  Bu alan, Kazan’ın ekolojik durumunu iyileştirmeye ve biyolojik çeşitliliği artırmaya odaklanan bir programın parçası olarak oluşturuldu. Bu yüzden her şey doğal malzemelerle yapıldı.

  Mimarlar, “Bir çok nesnenin, çevre göz önünde bulundurularak inşa edildiğini açıkladı . Örneğin, 

  • Hava parkının cephesi karaçamdan yapılmıştır. 
  • Streetball sahasının sert kaplaması çevreye zararlı elementler yaymaz.
  • Tüm malzemeler dayanıklıdır. 
  • Çitler yerine kayabilen çiçek tarhları ve yeşil alanlar kullanıldı.”

  Kaynak: arch2o.com

  Kaynak: arch2o.com

  Kaynak: arch2o.com

  Kaynak: arch2o.com

  Kaynak: adsttc.com

  Kaynak: arch2o.com

  Dip Not

  İşte, bunların hepsi KOSMOS Architects ve Legato Sports Architecture’ın URAM Extreme Park’ı hakkında. Mimarlar ve tasarımcılar dikkatle her ayrıntıyı ayarladı ve mükemmel bir sonuç elde etti. Gorki Parkı ile Kremlin arasındaki yaya yolunun ortasında yer alması nedeniyle bu park şehrin odak noktalarından biri haline geliyor. Böylece URAM Extreme Park her gün daha fazla ziyaretçi çekiyor. Tüm detayları, birinci sınıf tesisleri ve antrenman alanlarıyla bu kamusal alan, sporcular için antrenman sürecini heyecanlı ve verimli hale getirecektir.

  URAM Extreme Park Rusya ile ilgili bu blok yazısını umarım beğenmişsinizdir. Bu bloğu aileniz, arkadaşlarınızla veya bir atlet olan ve bu parkın yakınında yaşayan herkesle paylaşın. Onlara tüm yeni özellikleri, ileri teknolojiyi ve genel olarak URAM Extreme Park’ın ne kadar havalı olduğunu anlatın.

  Çeşitli mimari türleri ve ev geliştirme teknikleri ve stilleri veya dekorasyon fikirleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Mimari Medya’yı keşfedin Mimarilerle ilgili günlük güncellemeler için bizi sitemizin bildirimleri vasıtasıyla ve Facebook, Twitter gibi sosyal hesaplarla takip etmeyi unutmayın.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya