Rölöve Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğal veya doğal olmayan nedenlerle kültürel mirasın zarar görmesinden sonra onun aslına benzer şekilde yeniden onarılması ve restore edilebilmesi için taşınmazın bir arşivinin olması yani rölöve çalışmasının yapılmış olması gerekir.Rölöve sözcük anlamı olarak yapı veya yapı gruplarının mevcut durumunun rapor ve/veya ölçekli çizimlerle anlatımıdır.

  Teknik anlamda ise rölöve, bir yapının kent dokusunun veya arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır.

  Rölöve çalışmalarını içeriği bakımından üç sınıfa ayırmak doğrudur.Çalışmalara esas teşkil etmeyen ancak proje hazırlama safhasında ön fikir sağlayan ve ölçülerin karış, kulaç, adım kullanılarak alındığı ve araştırmaların gelişigüzel yapıldığı (taşınmazın adresinin sorulması, çevrede oturanlardan taşınmaz hakkında bilgi alınması gibi…) çalışmalar basit rölöve çalışmalarıdır.

  Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarına taşınmaz tescil başvurularında kullanılmak üzere hazırlanan ölçümlerde teknolojik imkânlardan faydalanılan ve fotoğraflarla desteklenen rölöve çalışmaları tespit rölöve çalışmalarıdır.
  Restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarına altlık teşkil etmesi için ya da yıkılacak taşınmaz hakkında arşiv oluşturulması için yapılan rölöve çalışmaları esas rölöve çalışmalarıdır. Bu rölöve çeşidinde ölçme işlemi en az hata ile yapılmış, çizimlerde detaya daha fazla yer verilmiş, araştırma ve belgeleme de daha fazla kaynak taranmış ve çalışmalar fotoğraf, videolarla desteklenmiştir.

  Son olarak hatırlarsanız ”mobil rölöve alma uygulaması” yazısını da geçenlerde yayımlamıştım.İncelemenizde yarar var..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya