Restorasyon Bölümünden Mimarlığa Geçiş Nasıl Yapılıyor?

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İletişim formundan veya mimarimedyabilgi@gmail.com adresimden gelen sorulara epeydir yer vermiyorduk.Bir arkadaşımızın çıkmaza girdiği ve ne yapabileceği hakkında soruları var..Benzer durumda olanlar için örnek teşkil edebileceğinden bazı mailleri mimarimedya’da yayımlıyorum bazılarına direkt cevap maili atıyorum.Biraz gecikebiliyorum , kusurumuza bakmasınlar efendim..

    merhabalar sizlere bir sorum olacak
  ben lise son sınıf sanat tasarım öğrencisiyim. mimarlık benim çocukluk hayalimdi ve bu hayal basamağında ilk adımımı sanat tasarım iç mekan tasarımı alanı okuyarak attım. ancak malumunuz anadolu meslek lisesi öğrencisiyim ve mimarlık puanları da çok yüksek.

    İmkansız diye bir kelime barındırmam benim lügatımda amma ve lakin meslek lisesinden mimarlık kazanmam için derece yapmam lazım tabi ki hala imkansız olarak görmüyorum bunu ancak biraz zor 😀 neyse daha fazla uzatmayayım ben restorasyon bölümüne 2 yıllık geçiş yapabiliyorum. eğer sınav sonucum ile kazanamazsam tek yolum yıldız teknik üniversitesi restorasyon bölümüne 2 yıllık geçiş yapmak olacak.

    Bloglarda çok fazla yorumlar vs. okudum. 2 yıllıktan DGS ile mimarlığa geçiş yapanlar için öğretmenlerin bu öğrencilere bakış açısı olarak pek iyi şeyler yazılmamış. sizce geçiş yapmalı mıyım tüm bu yorumlara rağmen ?
  sitedeki her makaleyi okudum neredeyse çok güzel yazılar yazmışsınız kaleminize,elinize sağlık ve sorumu yanıtlarsanız çok memnun olurum ve çok teşşekkür ediyorum.

  Şimdi kendimizce yanıtlamaya çalışalım bakalım…

  Merhabalar.. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana..

    Mimarlık konusunda istekliliğini bu konuda bir lise eğitimi alarak yapman ne kadar şanslı olduğunu söylüyor aslında.Mimarlık puanları aslında eskisine nazaran pek yüksek değil.
    Vakıf üniversiteleri barajı geçince alıyor diye biliyorum.
    Restorasyon konusunda inanılmaz olumlu düşüncelerim var.
    Bence mimarlık okumak için restorasyon seçersen o bölüme haksızlık etmiş olursun.Restorasyon mezunu olarak gayet rahat bir şekilde tasarım   ve çizim ile dekorasyon işleri yürütebilirsin piyasada.
    Bu bölümden mezun olan biri bence rahatlıkla mimarlık ofislerinde çalışabilir.Hocaların hangi öğrenciye nasıl bakacağı sorusu için ise pek sevimli düşüncelerim yok..
    Hocalar neden kötü gözle baksın ki?.Sen kariyer planı basamakları bakımından kafanda bir rota çizmişsin.Bu rota senden başka kimseyi ilgilendirmez.Bu düşünceni bence kafandan sil..Mimarlık bölümündeki hocaların ise senin restorasyon bölümünden yatay geçişle geldiğini sen söylemediğin müddetçe nereden bilecek.Ki kaldı ki bence kendin söylemelisin bunu.
    Sana artı bir puan olarak geri dönüşüm katacaktır.
    Ayrıca şunu da söylemeliyim..Lise yıllarından itibaren çizim – tasarım ve sunum üçlüsünü kullanan ve çalışmalarını bu yönlerde yürüten bir arkadaşımızsın sen..Bu ayrıcalığın farkına var lütfen!
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Restorasyon Bölümünden Mimarlığa Geçiş Nasıl Yapılıyor?

  • merhaba size bir sorum olacak ben son sınıf sanat tasarım teknik lise öğrencisiyim ben mimar olmayı cok istiyordum ygs de bişey yapamadım benim geciş haklarım var mimari restorasyona acaba bu yıl kullanıp sonra dgsye hazırlanıp mimarlıgmı gecsem lütfen yardımcı olurmusunuz bu arada ben gecişimi yıldız teknik üniv. kullanmak istiyorum diploma notum 76 ne yapabilirim cevap bekliyorum ?

   emre özcan 21 Mart 2015 21:46
  • Merhabalar bi hafta sonra tercih yapicam ve suan cok kararsizim mimarlik istiyorum ve ozeli yuzde elli bursla tutuyo aileyede fazla gelince iki yilliktan dort yilliga gecebilirim diye dusundum hangi bolumlerden gecebilirim yada dort yilliga gecis yaptigim takdirde direk 3. Siniftan basliyomuyum yardimci olursaniz cok sevinirim

   aysenur 4 Temmuz 2015 22:18
  • Mrb ben sadece matematik yapabiliyorum puanın düşük ama mimari restorasyon, mimari dekorasyona yetiyor bu bölümleri tercih ettikten sonra geçiş yapmam çok Zor olur mu? Yanı hocalar ders konusunda çok sıkar mı dgs hazırlık yapacağımız halde bizi kasarlarmi

   Kubra 23 Temmuz 2016 13:35
  • merhaba ben mimarlık okumak istiyorum ama puanım buna yetmediği için 2 yıllık mimari restorasyon okuyup mimarlığa geçiş yapmak istiyorum rahatlıkla geçebilir miyim ve 2 yıl okuduktan sonra 1. sınıftan başlatmazlar değil mi. Mesela sdü veya pamukkale üniversitesi 3. sınıftan devam eder mi? Şimdiden cevabınız için teşekkürler..

   ZEHRA 22 Ağustos 2016 16:26
  • merhaba ben grafik tasarım öğrencisiyim ama iç mimarlık istiyorum puanları yüksek olduğu için mimari restorasyondan geçiş yapmayı düşünüyorum. sizce ne yapmalıyım? yardım olabilir misiniz?

   gönül 17 Şubat 2017 12:51

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya