Renklerin Etkisiyle Keşfedilecek Bir Bahçe

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir ülkenin veya kentin kültürü, yaşamsal biçimi, gelenekleri peyzaj ve mimari tasarımın şekillenmesine katkı sağlar. Kültürel olguların tasarımda yansıtılması hem geleceğe aktarılmış bir tasarımı hem de kullanıcıların manevi duygularını canlı tutmak açısından önemlidir.

  Günümüzde birçok peyzaj tasarımının altında peyzaj onarımı sürecinden geçmiş tasarımlar yatmaktadır. Varolan alanların yalnızlığa itilmeden yeniden hayata kazandırılması peyzaj onarımı ve tasarımı sayesinde gerçekleşmektedir. Bu alanların eskiden yeniye dönüşümünde kullanılan her öğe uyumlu ve geleceğe dönük sürdürülebilir kaynaklı olmalıdır.

  Çin’de bulunan Yanqi Gölü çevresinde yapılan bir onarım işleminden sonra tasarımı yapılan bir bahçe olan Summer Garden ilk bakışta renkleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmektedir. Tasarım şekillenirken öncelik olarak alanda bulunan doğal bitki örtüsü ve yapısal elemanlar baz alınmıştır. Bu süreçte Çin mimarisinin önemli bir yapısı olan pagoda mekanda odak noktası halindedir.

  Su öğesi alanda yayılışının fazla olması sebebiyle tasarımda büyük ölçüde kullanılmış ve dikkat çekici unsur olarak belirlenmiştir. Psikolojik açıdan dinginlik ve huzur veren yapıya sahip olan su öğesi bu tasarımda kullanılan bitkilerin renkleriyle bu uyumu daha da artırmaktadır. Bahçede alanın doğal yapısına sadık kalınarak birkaç yapay öğe eklenmiş bu öğelerin de doğal alana uyumlu olmasına özen gösterilmiştir. Örnek olarak yürüme alanlarında kullanılan malzeme ahşap olarak seçilmiş, kaya bahçesi tasarımına benzer bir tasarım hayata geçirilmiştir.

  Bitkisel tasarımın bu kadar harmonik ve canlı görünmesinde bitki seçimindeki başarı alkışlanacak niteliktedir. Doğal bitki örtüsü ve ekolojiye uygun olarak daha çok mevsimsel bitkiler ve çiçek renklerinden yararlanılmıştır. Mor renk geçmişten günümüze kutsallığı ve idareyi temsil ettiğinden bu bahçede mor rengin kullanılmasının baskın olma sebebi pagodanın yansıttığı etkiden gelmektedir. Bitki renklerinin geçişleri akıllıca kurgulanmış ve çeşitlilikte gözü yormayacak şekilde tasarım uygulanmıştır. Bu bahçe yeşil dokunun ve çiçek renklerinin verdiği pozitif enerjiyle, flora fauna dengesinin bozulmadan hayata geçirildiği somut bir tasarımdır. Tüm koşullar göz önüne alındığında bu tarz tasarımlara daha çok ilgi ve ihtiyaç duyulacağından geleceğe bir örnektir.

  Kaynakça: https://www.gooood.cn/landscape-reconstruction-design-of-the-summer-garden-on-yanqi-lake-for-belt-and-road-forum-r-land.htm

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya