Qianhai Körfezi Üzerinde Havada Yüzen Kule Tasarımı “New City Center Landmark”

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hiç adaları olan yüzen bir kule gördünüz mü? Cevabınız kesinlikle hayır olacaktır! Çin’in Shenzhen kentinin Qianhaiwan bölgesinde, Sou Fujimoto Architects tarafından benzersiz bir proje önerildi.

  Yüzen kule hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, bu sıra dışı mimari hakkında şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

  Qianhai New City Center Landmark

  Kaynak: Dailyarchitecturenews.com

  Proje Başlığı: Qianhai New City Center Landmark

  Mimar: Sou Fujimoto Architects

  Yer: Shenzhen, Çin

  Toplam Yükseklik: 268 m

  Yıl: 2021

  Site Alanı: 75.000 m2

  Sou Fujimoto Architects, Çin’deki Shenzhen’in Qianhaiwan bölgesindeki körfezde büyük bir yüzer kule için tasarımlarını açıkladı.

  Bu tasarımı, Yanko Design, uluslar arası bir yarışmada sundular. Diğer tüm tasarımcılar ve mimarlar arasında Fujimoto design en üst sırayı aldı ve ikinci ödülünü kazandı. New City Center Landmark kulesi 268 metre (879 fit) yüksekliğindedir ve 99 ayrı kule benzeri unsurdan oluşur.

  Bu kulenin en harika yanı, 99 adanın aşağı indikçe yavaş yavaş yok oluyormuş gibi görünmesi!

  Kaynak: stirworld.com

  Aynı anda hem tek kule hem de kuleler topluluğu olması tuhaf değil mi? Günümüzde Shenzhen’in Qianhaiwan semtinde birçok kentsel gelişme oldu ve bu yapı şehirdeki ikonik gelişmelerden biri. Bu kule aynı zamanda çeşitlilik çağında toplumların geleceğini de simgeliyor.

  İnsanlar bu kulenin tasarımını şehirde bulunan bir “püskürtme bulutu”na benzediğini iddia ediyor   .

  Sou Fujimoto Architects, “Aynı anda bir ve çok olmak, çeşitlilik çağında toplumların geleceğini sembolize ediyor” dedi.

  Sou Fujimoto Mimarları Hakkında

  Kaynak: aasarchitecture.com

  Bu projenin baş mimarı, Yibei Liu, Mircea Eni, Vikas Lokhande, Yeonsuk Kim, Haakon Heyerdahl-Larsen, Li Xiaolin ve Jeng-Ying Li’den oluşan fantastik bir ekiple birlikte eşlik eden Sou Fujimoto idi.

  Projeye katkı sağlayanlar arasında, Guy Nordenson & Associates (Yapı Mühendisi) ile birlikte Beijing Institute of Architectural Design Co., Ltd. de bulunmakta.

  Bu proje, Qianhai Shenzhen-Hong Kong Modern Hizmet Endüstrisi İşbirliği Bölgesi Shenzhen ve Shenzhen Şehir Planlama ve Doğal Kaynaklar Bürosu için tasarlanmıştır. İnşaat, Gözlemevi, Sergi ve Landmark programı kapsamındadır.

  Kaynak: ecestaticos.com

  Bu proje ve şema için Sou Fujimoto Architects’e birçok yüksek profilli mimarlık firması da katıldı. Shenzhen’in Qianhaiwan bölgesi, MVRDV’nin sürdürülebilir, karma kullanımlı Shenzhen Terasları, SANAA’nın Shenzhen Denizcilik Müzesi gibi birçok yeni yapıya sahip ve Grimshaw ayrıca Shenzhen’in uluslararası havaalanı ve ulaşım merkezi için mango ağacından ilham alan tasarımlarını tanıttı. Tüm bu yeni yapılarla birlikte, önümüzdeki aylarda ve haftalarda aynı alanda çok sayıda sıra dışı ve parlak yapı görebiliriz.

  Buna ek olarak, son zamanlarda, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid , Çin mega kenti için yeni iki projeyi de açıkladı. Projeler, Shenzhen Körfezi Süper Karargah Üssü’ndeki C Kulesi ve Shenzhen Bilim ve Teknoloji Müzesi’ndeki yarışmayı kazananlardır.

  Qianhai Kulesi’nin Arkasındaki Konsept 

  Kaynak: Dailyarchitecturenews.com

  Resimlere baktıktan sonra, bu yüzen adaların nasıl olup da havanın ortasında yüzdüğünü merak edebilirsiniz. Bu teknolojinin arkasındaki sır nedir? 

  Mimarlar önce suyun yaklaşık 880 fit üzerinde yükselen 99 inanılmaz yüzen ada hayal ediyor.

  “Büyük bir merkezi çekirdek kuleyi desteklerken, büyük gerilim kabloları yükün geri kalanını aktarıyor. Bu, yapısal elemanlar kuleden körfeze düşen suyun güzel etkisine katkıda bulunmakta.”

  Kaynak: adsttc.com

  Eyfel Kulesi gibi bir kule hala dikkat çekmeye devam ederken, bu yeni proje nasıl turistlerin ilgisini çekebilir?

  Bu sorunun cevabı için öncelikle ilçenin mevcut kentsel dokusunu incelendi daha sonra proje ekibinin aklına inanılmaz bir fikir geldi. Ekip, gelecekte bir hava şehrine ve hatta havada asılı bir su çeşmesine benzeyen bir yapı önerdi.

  Turistlerin ilgisini çekmesi için ana dönüm noktası tasarımına bir sergi alanı, bir restoran, bir kafe ve bir izleme platformu da dahil ettiler. Tasarıma yapılan tüm bu eklemeler kesinlikle turistlerin ilgisini çekecektir.

  Kaynak: imgix.net

  Qianhai Kulesi İnşaatı ve Tasarımı

  Kaynak: rgb.vn

  Sitenin toplam alanı yaklaşık 13.000 metrekaredir ve inşaat alanı sadece 900 metrekaredir. Kule ve diğer parçalarının yapımında Çelik, Karbon Fiber, Kevlar Halat ve Beton gibi malzemeler kullanılmıştır.

  Proje ayrıca Shenzhen Reformu ve Açılış Sergi Salonu’nu da içeriyor. Proje Donghua Chen Studio ile işbirliği içinde tasarlandı. 

  Kaynak: jutarnji.hr

  İnşaat tamamlandığında kule neredeyse bağımsız, silindirik bir su çeşmesi gibi görünecek. Projede “adalar” olarak bilinen 99 adet sütun benzeri destek kirişi, kulenin üst yatay yapısını taşımak için özel olarak tasarlanmıştır.

  Kulenin orta kısmı, genel şemaya mükemmel bir yapısal denge sağlayan çevresel olarak yerleştirilmiş gergi kabloları ile bir çekirdek oluşturur. Çevresel olarak yerleştirilmiş bir çelik kafes sistemi, Kevlar gergi kabloları ile çekirdeğin dengesini korur.

  Kaynak: zmescience.com

  Kulede ayrıca restoran ve kafe ile üç boyutlu sergi alanı olarak da işlev gören bir platform bulunuyor.

  Kuledeki diğer ilginç yerler:

  • Çatı platformunda bir restoran, yürüyüş yolu, gökyüzü lobisi ve sergi alanı bulunmaktadır.
  • Tabanda ise, halka açık oturma yerlerine, su dansı etkinlik alanına, bilet lobisine ve halka açık giriş kısmı yer almakta. Bu alan peyzaj çalışması yapılarak suyla bütünleştirilmiştir.
  • Uzaktan, kule bağımsız, silindirik bir su çeşmesi gibi görünüyor.
  • Turistler, kulenin içinden aşağıdaki körfez manzarasını görebilir ve deniz seviyesinden 268 metre yüksekliğe çıkabilir.
  • Üç boyutlu bir sergi alanı, tüm olanakların keyfini çıkarmak için olağanüstü bir turistik alan sunuyor.

  Dip Not

  Bunların hepsi Sou Fujimoto Architects tarafından tasarlanan Qianhai New City Center Landmark ile ilgili. Tamamlandıktan sonra, bu kule, Çin’de olduğu kadar şehirde de en iyi mimarilerden biri olacak. 

  Eğer daha fazla dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan benzersiz ve sıradışı ev veya bu tür yerler hakkında bilmek istiyorsanız bizi takip etmeye devam edin ve web sitesi bildirimlerini açın.

  Umarım Qianhai New City Centre Landmark hakkındaki bu blogu beğenmişsinizdir. Bu bloğu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

  Çeşitli mimari teknikler ve stiller veya ev geliştirme fikirleri hakkında daha fazla bilgi için MimariMedya sayfasını ziyaret etmeye devam edin.

  Mimarilerle ilgili günlük güncellemeler için bizi Facebook, Twitterdan takip etmeyi unutmayın.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya