Projenizi İşverene Kabul Ettirmenin 7 Yolu !

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Projelerimiz düşünce yöntemlerimizin , yılların verdiği birikimimizin ve tasarım yeteneğimizin yansıması şeklinde sonuçlanır.Her proje kendi içerisinde müthiş hikayeler barındırır..Tasarımcının zaman harcadığı her bir çizgi , dokunduğu her bir nokta önemli haykırışları bünyesinde barındırmaktadır..

  İşte tasarımlarımızın paraya dönüşmesi , sonrasında itibar ve mesleki tecrube olarak bize geri dönmesi için , en önemlisi harcanılan emeğin boşa gitmemesi için derlenen ”yapılması gerekenler” listesi aşağıdaki gibidir..

   

  Madde 1. Projenizin sunumunu yaparken teknolojinin tüm olanaklarından fazlasıyla faydalanın !

    

     Tabletten , tv’den , animasyon gösterilerinden teknik çizimlerden hazırlanan bir karolaj hazırlayın.

     Fazla teknik teferruatın karşıdaki insanı sıkabileceğini asla unutmayın!.Kendi eksiklerinizi siz söylemediğiniz sürece işveren görmeyebilir ama parasal konulardaki anlaşmazlıkların önünü kapamak için bunları yer yer ve mümkünse konuşmanızın sonlarına doğru söyleyin.

   

   

   

  Madde 2. Samimi ve içten olun !

   

     Bu görüşmeyi projeyi satmak için yaptığınız ortada.Ancak bu durumu karşıdakine çaktırmamalısınız!.Ona tam bir profesyonele yakıştığı şekliyle davranın.

     Hatta yeri gelecek ona ”daha iyisini bulabilirse , yaptırabileceğini” bile söyleyebilirsiniz.Bu , onun size güvenmesini sağlayacak.Belki de hayatı boyunca yalnız bu proje için değil , tüm projelerinde size ihtiyaç duyacak.En önemlisi referans olabilecek konuma yükselecek..

   

   

   

   

  Madde 3. Farklı alternatifler sunun !

   

     Müşterinizin / jürinin / hocanızın / işverenin  karşısına tek bir alternatifle çıkmak kadar satış / iyi not kısırlaştırıcı bir davranış daha olamaz heralde!.

     Bu gibi durumlarda kendi tecrubelerim 3 farklı alternatifle sunum yapmanın en kârlı taktik olduğunu söylerken , çeşitli kaynaklar 2 farklı alternatifle çıkmanın daha verimli olabileceğini savunmakta.

     Bu arada vur dedik ama öldürmeyin 🙂 ! Farklı alternatiflerden kasıt birbirine biçim bakımından ve işlev bakımından en yakın olan çalışmalardır.Müşterinin karşısına 15 farklı alternatifle çıkacak olursanız , satış yapamazsınız ve müşterinin kafasını karıştırırsınız.

   

   

  Madde 4. Daha önce yaptığınız önemli işlerden kısaca bahsedin!

     En fazla reklam alan dergilerin, bu yolla para kazanmak için çok büyük firmaların reklamlarını başka firmaları dergilerine reklam verebilmesi için ücretsiz yayımlaması bu konuya verilebilecek en güzel örnektir sanırım.

     Referans sunmak hiç tanımadığınız birinin size güven duyması ve yaptıklarınıza inanması için güzel bir sebeptir.

   

   

   

   

  Madde 5. Fiyatlarınızı çok yüksek tutmayın!

   

  Çok yüksek fiyatlar her zaman para kazanmanız ve işi kapmanız için güzel fikir sayılmaz..

       İşinizin kaliteli olduğunu fiyatınızın yüksek olmasıyla bağlarsanız bir çok pazarlamacının yaptığı hataya düşersiniz.

      Sizi tam bir satıcı gibi algılatır ve madde 2 ile ters düşen bir davranışta bulunmuş olursunuz.Unutmayın : ”kiminin duası , kiminin parası” 🙂

   

   

  Madde 6. Kendine güvenmek , projene güvenmek !

   

     

     Projeyi anlatırken kısık ses tonu , kararsız ifadeler , konuyu sürekli dağıtan saçma muhabbetler projesini satmak isteyen pazarlamacı için büyük dezavantajdır.

     Aksine güven dolu bir ses tonu ve üstüne basarak anlattığınız her bir detay müşteriyi kendinize bağlayacaktır.

  Hem boş verin herşeyi!.Kendinizden pay biçin..Bir tekstil mağazasına gittiğinizde yardımcı olmaya çalışan satış temsilcisi , sorularınıza belli belirsiz cevaplar verirse , olumsuzluğa yönlendirirse alırmıydınız ?!

     Her bir noktayı layıkıyla cevaplamalısınız..Bilmediğiniz noktalarda konunun akibeti hakkında bilgi almak için başkalarına danışmayı (hemde müşterinizin yanında) ihmal etmeyin..Bu müşterinizi önemsediğinizin göstergesi olacak ve işverenin çok hoşuna gidecektir.

   

   

  Madde 7. Süsleme , makyaj ve paketleme işlemini mutlaka ihmal etmeyin !

   

     Projeniz ne kadar iç gururlandırıcı , ne kadar yalın ve ne kadar abartısız olursa o kadar albenisi olur evet.Ancak bu demek değil ki ufak rutüşleri haketmiyor..

     Mesela hazırlamış olduğunuz bir renderi olduğu gibi (ne kadar mükemmel olursa olsun!) müşteriye göstermek yerine , bir çerçeve yardımıyla sınırlandırıp  , kontrast ayarlarıyla oynadıktan sonraki haliyle sunmanız pozitif yönde etki yapacaktır.

    Bu arada kendi giyim kuşamınızın da projenin satılıp satılmamasıyla ilgili yakından bir bağının olabileceğini de unutmayın ..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya